נדיבות ותמיכה הדדית
בניומן מרכז הויפאסנה ביבנאל

מהי נדיבות ותמיכה הדדית

נדיבות הדדית (*דאנה/ דאנא Dana) מהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת בבודהיסטית מאז ימי הבודהה ועד היום, באסיה והיום בהרבה ממדינות המערב, מרכזי המדיטציה והמנזרים פתוחים בפני כל המעוניין.נת לתרגל ולהתפתח ואף לשהות שם תקופה ארוכה מבלי שאף אחד יבקש תמורה, במקומות הללו הקהילה המקומית תומכת ודואגת לנזירים, למנזר ומרכז המדיטצייה ע״י נתינה המתבטאת בהכנת אוכל, תחבורה, טיפול רפואי, בניית ושימורו של המקום ותרומות כספיות. 

תמיכת הקהילה מאפשרת לנזירים.ות, למורים ולמורות להקדיש עצמם וזמנם לתרגול והעמקה בדרך ולחלוק אותה עם האחרים מתוך נדיבות חכמה וחמלה בזמינות ובקרבת מקום, כך שלמעשה תמיכה במנזרים ובמרכזי המדיטצייה הינה תמיכה בעצמינו ומסורת זו התפתחה למערכת ברורה של תמיכה הדדית.

דאנה (דאנא Dana) מילה עתיקה בשפת הפאלי, השפה בה נכתבו דברי הבודהה, ומשמעותה: נדיבות, רוחב לב, נתינה או מתנה., 

הנזיר אג'אן עופר חזר למרכז יבנאל​

זכות גדולה ולא מובנת מאליה נפלה בחלקינו שהמורה שלנו הנזיר המכובד אג'אן עופר המהווה עבורנו מקור השראה ודוגמה אישית להליכה בדהמה חזר לחיות וללמד במרכז הויפאסנה שלנו  ביבנאל באופן קבוע.

בדצמבר 2019 שעות ספורות טרם מותו בגיל 97 זימן אליו מורנו הנזיר המכובד אג'אן טונג סירימנגלו את הנזיר אג'אן עופר והנחה אותו לשוב להתגורר כבית קבע וללמד במרכז ניומן שביבנאל. 

הנחייה זו של המכובד אג'אן טונג טרם מותו חשובה ומשמעותית עבורינו ומסמלת כמה תרגול הדהרמה בישראל והמרכז ביבנאל היו קרובים לליבו.

לכן עם הזכות הגדולה באה גם אחריות גדולה. 

היום יותר מתמיד חשוב לנו  לתת לנזיר אג'אן עופר בית ותנאים ראויים לממש את דרכו, להמשיך ולהנגיש את הדהמה בישראל כפי שלימד אותה מורינו האהוב והמכובד אג'אן טונג ולהמשיך את דרכו ע״י פיתוח ושימור מרכז הויפאסנה לרווחת כולם. 

בימים אילו אנו עוסקים בשיפוץ המרכז הקיים ועומדים לקראת השלב הבא 
מידע אודות מיזם שיפוץ ובנייה ראו כאן 

בצילום:  המכובד אג'אן טונג סירימנגלו מנחה את הנזיר אג׳אן עופר שעות ספורות טרם הליכתו לעולם אחר לחזור לגור במרכז ניומן  ביבנאל, 12 דצמבר 2019.

מרכז הויפאסנה ביבנאל

מאז חזרתו של אג׳אן עופר המציע את הדרכתו וניסיונו מתוך נדיבות הלב וללא צפייה לתמורה חזרנו לפתוח שוב את המרכז לקורסים ותרגול במשך כל הזמן, באופן רציף ויום יומי 

לתמיכה בנזיר אג׳אן עופר בקורסים ובמתרגלים התחלנו להעסיק עובדים לבישול ולתחזוקה והוצאות המרכז גדלו.  מאידך, מספר החדרים ואופיים הקטן והאישי של הקורסים לא מאפשרים לנו לכסות הוצאות ולסתמך על בסיס נדיבות לב המתרגלים, נדיבות כזו לא ניתן לכפות היא פשוט נפתחת כאשר עץ התודעה פורח ובסופו של דבר נושא פרי ולכן  התחלנו לגבות תשלום למימון הוצאות הקורס והמרכז.

כמובן שיחד עם זאת במהותה של הדאנא – לא ניתן לקבל אם אנחנו לא פותחים את הלב ונותנים, חופש אמיתי הוא החופש לעזור גם לאחרים ומאחר והדהמה אינה נמדדת בערכים חומריים ואנו מעוניינים להעניקה לכל אחד ואחת ללא הבדל כלכלי או מעמדי, הדלת תמיד פתוחה למי שמעוניין ואין ידו משגת. 

כפי שאמר הבודהה ׳נתינת הדהרמה היא הגדולה מכל המתנות׳  "ספה דאנם דהמה דאנם ג'נטי" ״ Sabbadanam dhammadanam jinati" (פאלי)

קול קורא

שאיפתנו שגם אנו כמו קהילות ומרכזים בעולם נהפוך לקהילה תומכת שרואה במרכז הויפאסנה בית שכולנו חלק ושותפים בו ובתמיכה הנדרשת לו ובעיקר להיות חלק מהנעת הגלגל כדי לאפשר לכל אחד ואחת להגיע ולתרגל ללא בקשת תשלום, כך קהילת המתרגלים והמתרגלות תומכת בעצמה, בנזירים.ות ובמרכז.
אנו קוראים לתמיכה ואמון של כל אחד ואחת מכם.ן, אשר מבינים ומבינות את התועלת והחשיבות של המשכו ושגשוגו של המרכז בו חי ומלמד אג'אן עופר.
 

איך אפשר לתת ולקבל

תמיכה חודשית קבועה במרכז תעניק למרכז הכנסה חודשית קבועה, בטחון כלכלי ויכולת משמעותית להמשיך ולשגשג.

 • תאפשר לך ותעודד אותך להגיע בכל זמן לתרגול או קורס ללא בקשת תשלום מראש
 • תסייע לאילו שאין ביכולתם לממן את הוצאות הקורס
 • בעיקר תעניק לכולנו את התחושה שאנו שותפים ו המרכז הויפאסנה הוא בית עבור כולנו

ההוצאה החודשית של המרכז הינה  כ 55,000 ש"ח*

נוכל לעשות זאת יחד ולהגיע אל היעד 

 •  כוללות מע״מ ומיסי עסק, הוצאות ומחייתו של הנזיר עופר, משכורות ביטוחים ופנסיות לעובדים, מזון/מצרכים וחומרי ניקיון, גינון תחזוקה שוטפת ותיקונים, חשמל, מים, מיסי מנהל וארנונה, רכב,  נסיעות ביטוחים, מדיה ותקשורת, עו״ד, רו”ח ועוד הוצאות ארגוניות נוספות ומשניות הכרוכות בתחזוקה והניהול השוטפים של המרכז והקורסים מדי יום. 

איך אפשר לתת ו/או לקבל

הוראת קבע (מינימום 12 חודשים) בתמורה לימי אירוח ותרגול *

נתינה של 250 ₪ בחודש ומעלה מזכה אותך בחברות אמת בדרך (קליאנאמיטה) ובהגעה למרכז בכל זמן במשך השנה על בסיס דאנה ללא דרישת תשלום

 • 200  ₪ בחודש = 15 יום אירוח במשך השנה 
 • 150 ₪  בחודש = 10  יום אירוח  במשך השנה
 • 100 ₪ בחודש  = 8 יום אירוח  במשך השנה
 • 75 ₪ בחודש   =  7  יום אירוח  במשך השנה
 • 50 ₪ בחודש   =  6  יום אירוח  במשך השנה
 • ׳דאנה׳ תרומה ללא תמורה- מתוך נדיבות הלב בהוראת קבע
 • רכישה של אומנות או רפרודוקציות (מעבר לדף חנות…)

*  כולל יום קבלה ויום עזיבה

* ההגעה ימי התרגול בתיאום מראש, או על בסיס מקום פנוי

* אפשר להגיע לכל הזמן או בחלקים במשך השנה

* הסכומים כוללים מע"מ כחוק

* כנגד רכישה/תרומה תימסר חשבונית מס עפ"י חוק.

* ימי התרגול אינם ניתנים להעברה לאדם אחר

אפשרויות תרומה/תשלום

1. תרומה חד פעמית בכרטיס אשראי או בביט/פייבוקס

2. תרומה חד פעמית בהעברה בנקאית 

3. הוראת קבע בכרטיס אשראי

לתרומה חד פעמית בכרטיס אשראי או בביט/פייבוקס

ניתן לתרום גם באמצעות האפליקציות לטלפון: 054-7980147

 • באמצעות: Pay Box, Paper Pay
 • באמצעות BIT, יש לשלוח הודעת וואצאפ ויישלח לינק ייעודי.
 • באמצעות פייפאל/כרטיס אשראי

לתרומה בהעברה בנקאית חודשית באופן עצמאי

פרטי החשבון: ליאורה ניומן, הבנק הבינלאומי הראשון – 31, סניף רחביה – 013, מס חשבון – 273134

לתרומה/תשלום בהוראת קבע בכרטיס אשראי

אנא מלאו את פרטיכם בטופס ונחזור אליכם להשלמת הפעולה.

דאנא היא האיכות הראשונה מבין עשרת הפאראמיס (האיכויות או סגולות האופי) אותן פיתח הבודהה בדרכו להארה. הנתינה פותחת את ליבנו, מפחיתה לרגע את העיסוק בעצמנו ומדגישה את חשיבות רווחתם של אחרים, ולכן טמון בה רווח בל ישוער לנו הנותנים

אנו מאחלים לכולכם שיכולת הנתינה בתוככם תלך ותעצים ותשמש אתכם בדרככם לאושר האמיתי

באהבה ובהערכה,

ליאורה ואיתמר ניומן