דאנא Dana  היא מילה עתיקה בשפת הפאלי, השפה בה נכתבו דברי הבודהא, ומשמעותה: נדיבות, רוחב לב, נתינה או מתנה.

מהי דאנא

הדאנא היא הראשונה מבין עשרת הפאראמיס (סגולות האופי) שיש לטפחן ואותן פיתח הבודהה בדרכו להארה, יש לה תועלת רבה להתפתחותו האישית של הנותן והיא מהווה עבורו מקור אנרגיה בהליכה בדרך עד לשחרור האמיתי מבחינה חומרית ומנטאלית.

תורת הבודהה (הדהרמה) נחשבה מאז ומעולם כמשהו שאין לו מחיר, כך שהדאנא מהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת הבודהיסטית. לא הייתה ואין גם היום דרך לתמחר את תורת האמת, שכן היא בעלת ערך מעל ומעבר לכל מחיר, מאחר שהלימוד, הדהרמה, אינה יכולה להימדד בערכים חומריים.

מאז זמנו של הבודהא בארצות בודהיסטיות אפשרי לתרגל במנזר או מרכז מדיטציה, להישאר שם תקופה ארוכה ואף אחד לא יבקש תמורה. המקומיים דואגים לנזירים ולמרכזים במדיטצייה בדאנא והנזירים מחזירים בדאנא של הוראת התורה הבודהיסטית. במקומות אילו זה מובן שהקהילה היא זו שמספקת את התמיכה החומרית ומסורת זו התפתחה למערכת ברורה של תלות ההדדית עד היום. דאנא  היא המקום שבו אנחנו פותחים את הלב ונותנים מעצמנו לאחר פעם בהקשבה, נתינת פרח, מילה טובה, ארוחה חמה, עזרה כספית וכל נתינה בהתאם כל אילו מהווים למעשה צורה אמיתית וכנה של תרגול הדאנא והדהרמה תורתו של הבודהא.

מימון הקורסים והמרכז

עד תחילת 2019 פעלנו גם אנו בשיטת דאנא כמיטב המסורת הנהוגה במנזרים ומרכזים בעולם ולא גבינו תשלום מהמשתתפים אלא נתנו להם להחליט כמה לתת בתמורה לשהייה במקום והלימוד מתוך אמונה שנדיבותם תכסה את ההוצאות החזקת המקום ותספק את התמיכה הנדרשת להמשך קיומו.

אך לצערינו בתרבות המערבית אין תרגול אמיתי לחיים של נדיבות בצורה מעמיקה ונושא הדאנא נתפס לרוב כחינם או מינימום תשלום מצאנו את עצמנו לעיתים קרובות וברוב המקרים בסופה של פעילות משלמים מכיסנו עבור הכנת המקום ושהותם של המתרגלים במרכז, דבר שנבצר מאיתנו לממן.
אנו גוף ומרכז פרטי ואין לנו כל תמיכה או מימון מבחוץ, כל ההוצאות המרכז והקורסים ממומנות על ידינו (איתמר ליאורה ניומן) ומכיסנו הפרטי מתוך רצון לאפשר לאחרים את תרגול הויפאסנה.
לאחר התלבטויות רבות ובכדי להפסיק ולהסתמך על רוחב ליבם של המשתתפים בפעילויות החלטנו לגבות מינימום מחיר שיכסה את הוצאות המרכז והקורסים.
בנוסף, עקב ביטולים רבים של הרגע האחרון הגורמים ללא מעט אי נוחות וכן להוצאות כספיות מיותרות החלטנו גם לגבות דמי הרשמה עבור הקורס
החישוב לכיסוי עלויות למתרגל נעשה בהתאם ובהתחשב בהוצאות המרכז ואופי הפעילות המתקיימת במרכז

הוצאות תפעול והחזקת המרכז מחושבות ע”פ תחזוקתו השוטפת של המרכז, כאשר העלויות כוללות את הוצאות המתרגלים והמורים, בישול, ניקיון, מצרכים, הוצאות עובדים ומתנדבים, חומרי ניקיון וכל אספקה נצרכת, הוצאות ארגוניות ותחזוקה כללית חשמל, מים, טלפונים, פרסום, ארנונה, רכב, ביטוחים, רו”ח מיסים אחרים והוצאות נוספות הכרוכות בתחזוקה והניהול השוטף של המרכז והקורסים.

אנו עושים את המיטב בכדי להעניק לכם מרכז, חדרים וסביבה נקייה, נעימה ומאפשרת את כל הצרכים של המשתתפים בזמן השהות שלהם במרכז.

חשוב לציין שאין לנו כל מטרה לעשיית רווחים מתרגול הויפאסנה אלא רצון ושאיפה לכיסוי הוצאות הקורס והמרכז בכדי לאפשר את הדהרמה לכל אחד ולאפשר לאנשים הבאים אחריכם לתרגל ולנו להמשיך את קיומו של המרכז כך שניתן יהיה להמשיך להציע את תורתו של הבודהא לאורך זמן.

חשוב לנו גם שלא יהיה מצב בו אנשים לא מגיעים לקורס בגלל העלות הכספית, לשם כך אנו עושים הכול כדי לשמור על העלויות ברמה הנמוכה ביותר האפשרית ונותנים אפשרויות נוספות לתשלום:

מילגות תשלומים והנחות 

נא לפנות במייל או לציין בטופס הרשמה ונתייחס בהתאם

 • ניתן לקבל מילגה והנחות 
 • ניתן לשלם בתשלומים ארוכי טווח

החישוב לכיסוי עלויות למתרגל ביום במרכז הינו כ 275 -225 ₪ מינימום*

התשלום הינו עבור כיסוי עלויות הקורס ותפעול המרכז

מעבר לסכום זה בידי האדם להחליט איזה סכום של תמיכה מתאים לו/לה לת. ההחלטה של כמה לתת היא אישית באופן עמוק. אלה עם פחות אמצעים הם חופשיים לתרום פחות, ואלה עם אמצעים גדולים יותר, יכולים להציע יותר, בהתאם לנטיית ליבםכל תרומה נוספת מעבר לכך תתקבל בברכה ותיתן למרכז להמשיך ולשגשג ולבאים אחריכם ליהנות מפירות התרגול והנקטר של הדהרמה.

 • כולל 17% מע״מ

 • אנו עסק פרטי לא עמותה ומשלמים כחוק את כל המיסים עבור כל ההכנסות
תרומות למורים ולצוות אינן קשורות להוצאות המרכז

ברוח המסורת הבודהיסטית, פועלים המורים והצוות בהתנדבות, ואינם מקבלים כל שכר. בסופו של קורס ניתן להשאיר דאנא לצוות ולמורה שמקדישים את זמנם לקיום הקורס, להדרכה ללימוד ולהעברת הידע מתוך נדיבות הלב המהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת הבודהיסטית. 

תרומות מסייעות להם להמשיך ולקיים אורח חיים זה של העמקה בדרך ולחלוק את פירותיה עם האחרים ניתן לשלם למורים במזומן או בהמחאה והעברה בנקאית.

תשלום לכיסוי הוצאות לפי ימים בקורס ויפאסנה*

קורס 4 ימים 3 לילות  ——- 700  ש״ח

קורס 5 ימים 4 לילות ——-  900 ש״ח
קורס 6 ימים 5 לילות ——– 1150 ש״ח
קורס 7 ימים 6 לילות ——– 1400 ש״ח
קורס 8 ימים 7 לילות ——– 1650 ש״ח
קורס 9 ימים 8 לילות ——– 1850 ש״ח
קורס 10 ימים 9 לילות ——- 1950 ש״ח

קורסי סופ״ש

סדנא מבוא סופ״ש חמישי-שבת – 550 ש״ח
סדנא מבוא סופ״ש שיש שבת —-450 ש״ח
*המחירים כוללים מע״מ
* המחירים לא כוללים תמורה ודאנא למורה 
אמצעי התשלום למרכז: 
מזומן, המחאה
העברה בנקאית לחשבון: 
 1. איתמר ו/או ליאורה ניומן
  הבנק הבינלאומי הראשון – 31
  סניף רחביה – 013
  מס חשבון – 273134

 2. העברה באפלקצייה

– Bit  

Paper pay

– pay box

למספר הטלפון 054-7980147, ליאורה ניומן

תרומה להמשך פיתוחו וקיומו של המרכז  
אנו ממשיכים לפתח את המרכז בקרוב נשפץ ונגדיל את המטבח וחדר האוכל וכן בתכנית לבנות חדרי יחיד נוספים ולהנגיש את המרכז. 

הוצאות תפעול והחזקת המרכז הן גבוהות והנכם מוזמנים לתרום ולהמשיך את קיומו של המרכז יחד איתנו כך ניתן יהיה להמשיך להציע את הדהרמה לאורך זמן 

התנדבות למרכז

עוד אפשרות לתת ולתרגל דאנא באמצעות עבודה בגינון וניקיון של מרכז המדיטציה לפני תחילת הקורס או אחריו או בכל זמן פנוי להגיע ולתמוך. 

נשמח למתנדבים בניהול ובישול בזמן הקורסים 

אנו מזמינים את המתרגלים לגלות נדיבות, מי בידע, מי בזמן או בכל דבר שתומך בפעילות שלנו ועשוי לקדם את מטרות המרכז לטובת כל היצורים החשים.

כל תרומה התנדבות ועזרה במרכז הויפאסנה תתקבל בברכה.

פרטים אצל ליאורה: 054-7980147

ארוחת צהריים במרכז ניומן לויפאסנה
לשאלות לגבי הקורס או להתנדבות בקורס נא לפנות במייל: reg.newman.vipassana@gmail.com