דאנא (דאנה Dana) היא מילה עתיקה בשפת הפאלי, השפה בה נכתבו דברי הבודהא, ומשמעותה: נדיבות, רוחב לב, נתינה או מתנה

מהי דאנא*

הדאנא היא הראשונה מבין עשרת הפאראמיס (סגולות האופי) שיש לטפחן ואותן פיתח הבודהה בדרכו להארה, יש לה תועלת רבה להתפתחותו האישית של הנותן והיא מהווה עבורו מקור אנרגיה בהליכה בדרך עד לשחרור האמיתי מבחינה חומרית ומנטאלית.

תורת הבודהה (הדהרמה) נחשבה מאז ומעולם כמשהו שאין לו מחיר, כך שהדאנא מהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת הבודהיסטית. לא הייתה ואין גם היום דרך לתמחר את תורת האמת, שכן היא בעלת ערך מעל ומעבר לכל מחיר, מאחר שהלימוד, הדהרמה, אינה יכולה להימדד בערכים חומריים.

מאז זמנו של הבודהא בארצות בודהיסטיות אפשרי לתרגל במנזר או מרכז מדיטציה, להישאר שם תקופה ארוכה ואף אחד לא יבקש תמורה. המקומיים דואגים לנזירים ולמרכזים במדיטצייה בדאנא והנזירים מחזירים בדאנא של הוראת התורה הבודהיסטית. במקומות אילו זה מובן שהקהילה היא זו שמספקת את התמיכה החומרית ומסורת זו התפתחה למערכת ברורה של תלות ההדדית עד היום. דאנא  היא המקום שבו אנחנו פותחים את הלב ונותנים מעצמנו לאחר פעם בהקשבה, נתינת פרח, מילה טובה, ארוחה חמה, עזרה כספית וכל נתינה בהתאם כל אילו מהווים למעשה צורה אמיתית וכנה של תרגול הדאנא והדהרמה תורתו של הבודהא.

 • המילה דאנה יכולה להכתב בעברית: דאנה; דנה; דנא; דאנא

  מימון הקורסים והמרכז

  עד תחילת 2019 פעלנו גם אנו בשיטת דאנא כמיטב המסורת הנהוגה במנזרים ומרכזים בעולם ולא גבינו תשלום מהמשתתפים אלא נתנו להם להחליט כמה לתת בתמורה לשהייה במקום והלימוד מתוך אמונה שנדיבותם תכסה את ההוצאות החזקת המקום ותספק את התמיכה הנדרשת להמשך קיומו.

  לצערינו בתרבות המערבית אין תרגול אמיתי לחיים של נדיבות בצורה מעמיקה ונושא הדאנא נתפס לרוב כחינם או מינימום תשלום מצאנו את עצמנו לעיתים קרובות וברוב המקרים בסופה של פעילות משלמים מכיסנו עבור הכנת המקום ושהותם של המתרגלים במרכז, דבר שנבצר מאיתנו לממן.

אנו לא עמותה אלא גוף ומרכז פרטי ואין לנו כל תמיכה או מימון מבחוץ, כל ההוצאות המרכז והקורסים ממומנות על ידינו (איתמר ליאורה ניומן) ומכיסנו הפרטי מתוך רצון לאפשר לאחרים את המרכז ותרגול הויפאסנה.

לאחר התלבטויות רבות ובכדי להפסיק ולהסתמך על רוחב ליבם של המשתתפים ומתנדבים החלטנו לשכור עובדים ולגבות מינימום מחיר שיכסה את הוצאות המרכז והקורסים.

הוצאות תפעול והחזקת המרכז מחושבות ע”פ תחזוקתו השוטפת של המרכז, כאשר העלויות כוללות את הוצאות המורים השוהים במרכז באופן קבע, המתרגלים, בישול, ניקיון, מצרכים, משכורות, הוצאות ארגוניות, תשלומים לספקים, תחזוקה כללית ושיפוצים, חשמל, מים, טלפונים, פרסום, ארנונה, רכב, ביטוחים, רו”ח מיסים אחרים וכל אספקה והוצאות נוספות הכרוכות בתחזוקה והניהול השוטף של המרכז והקורסים.

ההוצאה היומית של המרכז נעה בין 1500-1250 ש״ח ביום

אנו עושים את המיטב בכדי להעניק לכם מרכז, חדרים וסביבה נקייה, נעימה ומאפשרת את כל הצרכים של המשתתפים בזמן השהות שלהם במרכז.

חשוב לציין שאין לנו כל מטרה לעשיית רווחים מתרגול הויפאסנה אלא רצון ושאיפה לכיסוי הוצאות הקורס והמרכז בכדי לאפשר את הדהרמה לכל אחד ולאפשר לאנשים הבאים אחריכם לתרגל ולנו להמשיך את קיומו של המרכז כך שניתן יהיה להמשיך להציע את תורתו של הבודהא לאורך זמן.

המחיר למתרגל ביום במרכז כ 250 ₪*

החישוב לכיסוי עלויות למתרגל נעשה בהתאם ובהתחשב להוצאות המרכז והקורסים.
חשוב לנו גם שלא יהיה מצב בו אנשים לא מגיעים לקורס בגלל העלות הכספית, לשם כך אנו עושים הכול כדי לשמור על העלויות ברמה הנמוכה ביותר האפשרית ונותנים אפשרויות נוספות לתשלום:

מילגות והנחות* 

נא לפנות במייל או לציין בטופס הרשמה וישלח אליכם טופס בקשה למילגה

 • ניתן לקבל מילגה והנחות
 • ניתן לשלם בתשלומים ארוכי טווח
 • הנחות לסטודנטים וחיילים
* מאחר וויפאסנה אינה מסחר אנו נותנים הנחות ומילגות לאנשים ללא אמצעים ושאין ביכולם לשלם מתוך רוחב לב ורצון להעניק את הדרך לכל אחד ללא הבדל כלכלי, מעמדי, מגדרי וכו ולפיכך אנשים בעלי יכולת תשלום משלמים מחיר מלא אפילו אם יש להם מינוס בבנק (כמו לרובנו בארץ) ובמצבים כאילו אנו פורסים תשלומים.
 

* כולל 17% מע״מ (אנו עסק פרטי לא עמותה ומשלמים כחוק את כל המיסים עבור כל ההכנסות

תרומות למורים אינן קשורות להוצאות המרכז
ברוח וכמיטב המסורת הבודהיסטית הלימוד אינו בתשלום והמחיר אינו כולל דאנה למורה (נתינה/תרומה ע״פ רוחב לב)

בסיום הפעילות ניתן להשאיר דאנא למורים שמקדישים מזמנו לקיום הקורס, להדרכה ללימוד ולהעברת הידע מתוך נדיבות הלב המהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת הבודהיסטית. 

תרומות מסייעות למורים להמשיך ולקיים אורח חיים זה של העמקה בדרך ולחלוק את פירותיה עם האחרים ניתן לשלם למורים במזומן או בהמחאה והעברה בנקאית.

תרומה להמשך פיתוחו וקיומו של המרכז  

אנו ממשיכים לפתח את המרכז וכבר משפצים את המטבח וחדר האוכל וכן בתכנית לבנות חדרי יחיד נוספים ולהנגיש את המרכז לנכים. הוצאות תפעול והחזקת המרכז הן גבוהות והנכם מוזמנים לתרום ולהמשיך את קיומו של המרכז יחד איתנו ולהמשיך להציע את הדהרמה בכל זמן 

התנדבות למרכז

עוד אפשרות לתת ולתרגל דאנא באמצעות עבודה בגינון וניקיון של מרכז המדיטציה לפני תחילת הקורס או אחריו או בכל זמן פנוי להגיע ולתמוך. 

כל תרומה התנדבות ועזרה במרכז הויפאסנה תתקבל בברכה (-:

פרטים אצל ליאורה: 054-7980147

אמצעי תרומה ותשלום למרכז: 

אשראי בעיסקה טלפונית לליאורה 

העברה בנקאית לחשבון: 

 1. איתמר ו/או ליאורה ניומן
  הבנק הבינלאומי הראשון – 31
  סניף רחביה – 013
  מס חשבון – 273134

 2. אפלקציות – Bit  – Paper pay – pay box לטלפון 054-7980147, ליאורה ניומן
ארוחת צהריים במרכז ניומן לויפאסנה