על המרכז

מרכז ניומן הוא מרכז לתרגול מדיטצייה ויפאסנה והדרך הבודהיסטית ע״פי שיטתו של הנזיר אג'אן טונג סירימנגלו הנכבד, ראש מנזר צ'ום טונג  מהגדולים והחשובים של מורי הויפאסנה שבצפון תאילנד. המכובד אג'אן טונג הוא תלמידו וממשיכי דרכו של מהאסי סייאדו מבורמה, מגדולי המורים לויפאסנה של העת החדשה.

מרכז הויפאסנה ממוקם במושבה יבנאל מוקף בטבע ונוף, חדרי לינה ליחיד ומשותפים, פינות ישיבה, סככות וחללי לתרגול מטופחים.
המרכז פתוח לתרגול אישי וניתן להרשם בכל תאריך לקורס אישי בהדרכה צמודה כמו כן במרכז מתקיימים ריטריטים וקורסי מבוא ויפאסנה קבוצתיים, ערבי מדיטציה, שיעורים בבודהיזם וסדנאות משולבות המועברים על ידי איתמר וליאורה ניומן ומורים אורחים.

רקע

איתמר וליאורה ניומן החלו משנת 2000 לתרגל וללמוד בודהיזם ע"פ שיטתו בהנחייתו של המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו ובהנחיית המורים הנזיר אג'אן עופר, תאנת  וקתרין צ'ינדפורן , הילדגרד הובר ומאז החלו לארגן קורסי ויפאסנה בארץ בשיטה זו ובהפצת הדהרמה בישראל.

בשנת 2005 לאחר שאיתמר קיבל את הנחייתו הישירה של הנזיר המכובד אג’אן טונג סירמנגלו להקים עמותה ולקרוא לה בשמו וכן לקנות מקום להקמת מרכז ויפאסנה, ייסדו הוא וליאורה עם חברים נוספים עמותה רשומה "ניומן- מרכז בודהיסטי לתרגול מדיטציית ויפאסנה", שמטרתה הייתה הקמתו של בית בודהיסטי לנזירים שבראשו יעמוד הנזיר אג׳אן עופר הצמוד למרכז לתרגול מדיטציית ויפאסנה ושיהיה פתוח בכל ימות השנה בפני כל אדם החפץ לתרגל, ללמוד ולהתוודע לתרגול ופיתוח תשומת לב בחיי היום יום. 

בשנת 2006 קיבלו מקיבוץ עין דור מתחם ישן  וזנוח בו הקימו עבור העמותה את המרכז הראשון (מרכז זמני) לתרגול ויפאסנה בקיבוץ עין דור אליו הזמינו בשם העמותה את הנזיר עופר (שהה אז בגרמניה) לחיות וללמד. המרכז בעין דור פעל כשנתיים בהצלחה, כאשר במקביל פעלו איתמר וליאורה במרץ מול הנהלת הקיבוץ וגורמים נוספים לקנייה והקמת מרכז קבע בשטחו, אפשרות שלא באה למימוש בשל שינויים בקיבוץ וצורכי הקהילה המתרחבת והעמותה נאלצה להפסיק את הפעילות השוטפת בעין דור.

בכדי למנוע את הפסקת הפעילות השוטפת העבירו ליאורה ואיתמר את הפעילות ומגוריו של הנזיר עופר לביתם ברמת גן בו שופץ חלק עבורו ובכך סיפקו את הצרכים לנזיר עופר בכדי שיוכל להמשיך את פעילות הלימוד ברחבי הארץ ובכדי למצוא מקום קבע.

בשנת 2010 לאחר חיפושים רבים, מכרו איתמר וליאורה את ביתם ברמת גן ובמטרה לתרום לעמותה שטח אדמה ולהוות לה פלטפורמה כדי שתצליח להגשים את מטרותיה, רכשו במושבה יבנאל שטח של 4 דונם עם בית ומבנים נוספים אותו שיפצו והתאימו את עבור פעילות העמותה, עבור מגורי הנזיר אג׳אן עופר ועבור המגורים שלהם.

במאי 2011 הגיע המורה הראשי מתיאלנד הנזיר המכובד אג'אן טונג סירמנגלו עם משלחת נזירים לפתיחת המרכז באופן רשמי וחניכתו

העמותה פעלה ביבנאל עד 2016 במשך שנים אילו המרכז היה פתוח במשך כל השנה באופן רציף ויומיומי, והועברו קורסי ויפאסנה 16 היאנות ע"י הנזיר אג'אן עופר ומורים אורחים נוספים וכן התקיימו במשך השנה טקסים בודהיסטים ע"פי המסורת ע"י הנזיר עופר ו/או נזירים בודהיסטים שהוזמנו להתארח ביבנאל לשירות הקהילה התאילנדית והסרילנקית בארץ.

במחצית שנת 2016 עקב קשיי העמותה לאורך שנים בהתגבשות חבריה כגוף מאוחד ומגובש שמקדם את מטרותיו שגרר בבעקבותיו משבר אמון,  נפסקה פעילותה של העמותה ביבנאל ובעקבות זאת גם הנזיר אג׳אן עופר נאלץ לעזוב את המרכז ביבנאל.

בעידודו ובברכתו של המכובד אג'אן טונג סירמנגלו להמשיך את פעילות המרכז והדרכת הדהרמה החליטו ליאורה ואיתמר לקבל הנחייה זו ומאז הם מפעילים את המרכז באופן פרטי, מקיימים מדי חודש קורסי מבוא לויפאסנה קצרים וארוכים ומאפשרים את תרגול הויפאסנה והדהרמה למתרגלים ותיקים וחדשים ולקבוצות דהרמה שונות המקיימות במרכז ריטריטים וימי תרגול. 

מוזמנים להגיע ולטעום מנקטר הדהרמה

במרכז מתקיימת פעילות המשלבות מדיטציית Mindfulnes ואמנות ועוד
קבוצות דהרמה שונות מוזמנות לקיים במרכז ריטריטים וימי תרגול