על המרכז

מרכז ניומן  הוקם בשנת 2011 במטרה לאפשר את תרגול מדיטצייה ויפאסנה והדרך הבודהיסטית ע״פ שיטתו של הנזיר אג'אן טונג סירימנגלו הנכבד, ראש מנזר צ'ום טונג  מהגדולים והחשובים של מורי הויפאסנה שבצפון תאילנד מממשיכי דרכו של מהאסי סייאדו מבורמה מגדולי המורים לויפאסנה של העת החדשה.

המרכז ממוקם במושבה יבנאל מוקף בטבע ונוף, חדרי לינה ליחיד ומשותפים, פינות ישיבה, סככות וחללי לתרגול מטופחים וניתן להרשם בכל תאריך לקורס אישי בהדרכה צמודה עם מספר משתתפים מועט וצוות קטן וקבוע המאפשר אוירה חמה משפחתית ואינטימית במהלך השהייה בקורס. 

המרכז מנוהל ע״י מייסדיו איתמר וליאורה ניומן ומתקיימים בו קורסי ויפאסנה ברצף למתחילים וותיקים המועברים על ידי הנזיר אג׳אן עופר ומורים אורחים.

רקע

איתמר וליאורה ניומן החלו משנת 2000 לתרגל וללמוד בודהיזם ע"פ שיטתו בהנחייתו של המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו ובהנחיית המורים הנזיר אג'אן עופר, תאנת  וקתרין צ'ינדפורן , הילדגרד הובר ומאז החלו לארגן קורסי ויפאסנה בארץ בשיטה זו ובהפצת הדהרמה בישראל.

בשנת 2005 לאחר שאיתמר קיבל את הנחייתו הישירה של הנזיר המכובד אג’אן טונג סירמנגלו להקים עמותה ולקרוא לה בשמו וכן לקנות מקום להקמת מרכז ויפאסנה, ייסדו הוא וליאורה עם חברים נוספים עמותה רשומה "ניומן- מרכז בודהיסטי לתרגול מדיטציית ויפאסנה", שמטרתה הייתה הקמתו של בית בודהיסטי לנזירים (מנזר) ומרכז לתרגול מדיטציית ויפאסנה שבראשו יעמוד הנזיר אג׳אן עופר ושיהיה פתוח בכל ימות השנה בפני כל אדם החפץ לתרגל, ללמוד ולהתוודע לתרגול ופיתוח תשומת לב בחיי היום יום. 

בשנת 2006 קיבלו מקיבוץ עין דור מתחם ישן  וזנוח בו הקימו עבור העמותה את המרכז הראשון (מרכז זמני) לתרגול ויפאסנה בקיבוץ עין דור אליו הזמינו בשם העמותה את הנזיר עופר (שהה אז בגרמניה) לחיות וללמד. המרכז בעין דור פעל כשנתיים בהצלחה, כאשר במקביל פעלו איתמר וליאורה במרץ מול הנהלת הקיבוץ וגורמים נוספים לקנייה והקמת מרכז קבע בשטחו, אפשרות שלא באה למימוש בשל שינויים בקיבוץ וצורכי הקהילה המתרחבת והעמותה נאלצה להפסיק את הפעילות השוטפת בעין דור.

בכדי למנוע את הפסקת הפעילות השוטפת העבירו ליאורה ואיתמר את הפעילות ומגוריו של הנזיר עופר לביתם ברמת גן בו שופץ חלק עבורו ובכך סיפקו את הצרכים לנזיר עופר בכדי שיוכל להמשיך את פעילות הלימוד ברחבי הארץ ובכדי למצוא מקום קבע.

בשנת 2010 לאחר חיפושים רבים, מכרו איתמר וליאורה את ביתם ברמת גן ובמטרה לתרום לעמותה שטח אדמה ולהוות לה פלטפורמה כדי שתצליח להגשים את מטרותיה, רכשו במושבה יבנאל שטח של 4 דונם עם בית ומבנים נוספים אותו שיפצו והתאימו את עבור פעילות העמותה, עבור מגורי הנזיר אג׳אן עופר ועבור המגורים שלהם.

במאי 2011 הגיע המורה הראשי מתיאלנד הנזיר המכובד אג'אן טונג סירמנגלו עם משלחת נזירים לפתיחת המרכז באופן רשמי וחניכתו

העמותה פעלה ביבנאל עד 2016 במשך שנים אילו המרכז היה פתוח במשך כל השנה באופן רציף ויומיומי, והועברו קורסי ויפאסנה 16 היאנות ע"י הנזיר אג'אן עופר ומורים אורחים נוספים וכן התקיימו  מדי שנה טקסים בודהיסטים ע"פ המסורת ע"י הנזיר עופר ו/או נזירים בודהיסטים שהוזמנו להתארח ביבנאל לשירות הקהילות הבודהיסטיות מתאילנד ומסרי לנקה השוהות בארץ.

עקב קשיי העמותה לאורך שנים בהתגבשותה כגוף מאוחד ופעיל המקדם את מטרותיו שגררו בבעקבותיהם למשבר אמון במחצית שנת 2016 הופסק שיתוף הפעולה וכן פעילותה של העמותה נפסקה ביבנאל ובעקבות כך נאלץ גם הנזיר אג׳אן עופר להפסיק להתגורר במרכז ביבנאל והחל לנדוד וללמד במרכזים שונים ברחבי העולם אליהם הוזמן.

בזכות עידודו וברכתו של המכובד אג'אן טונג סירמנגלו להמשיך את פעילות המרכז והדרכת הדהרמה החליטו ליאורה ואיתמר לקבל הנחייה זו והמרכז פועל מאז ועד היום באופן פרטי ומאפשר את תרגול הויפאסנה והדהרמה למתרגלים ותיקים וחדשים.

בתחילת 2020 בהנחייתו של המכובד אג'אן טונג סירמנגלו טרם מותו חזר הנזיר אג׳אן עופר שוב להתגורר במרכז ביבנאל באופן קבוע, ללמד את הדהרמה ולהעביר קורסי ויפאסנה בשיטת שש היאנות.

איתמר וליאורה ממשיכים לפתח את המרכז הקיים וכן את חזון הקמת מקדש בודהיסטי ע״ש אג׳אן טונג סירמנגלו על שטח האדמה שבבעלותם ומרכז ויפאסנה שיהיה פתוח בפני כל אדם החפץ לתרגל, ללמוד ולהתוודע לתורת הבודהה 
מוזמנים להגיע ולטעום מנקטר הדהרמה