על המרכז

מרכז ניומן  הוקם בשנת 2011 במטרה לאפשר את תרגול מדיטצייה ויפאסנה והדרך הבודהיסטית ע״פ שיטתו של הנזיר אג'אן טונג סירימנגלו הנכבד, ראש מנזר צ'ום טונג  מהגדולים והחשובים של מורי הויפאסנה של העת החדשה והמורה הישיר של הנזיר אג׳אן עופר, מייסדי המרכז והמורים האורחים המלמדים בו.

המרכז ממוקם במושבה יבנאל מוקף בטבע ונוף, עם חדרי לינה, פינות ישיבה, סככות וחללי לתרגול מטופחים ומקיים ברצף קורסי ויפאסנה אישיים בהדרכה צמודה עם מספר משתתפים קטן וצוות קבוע המאפשר אוירה חמה משפחתית ואינטימית במהלך השהייה בקורס. 

המרכז והקורסים מתנהלים באותה המתכונת כפי שהיא נלמדת במנזרים בודהיסטים בוברמה ותאילנד שהועברו ע"י המורה הבורמזי המכובד מהסי סייהדו (Ven.Mahasi Sayadaw) אחד ממורי הויפאסנה הידועים ביותר בעולם ותלמידו המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו, מורה הויפאסנה הראשי של צפון תאילנד ואחד מהנזירים המכובדים ביותר בתאילנד ואבי שיטת ויפאסנה 16 היאנות שהינה שיטת תרגול מדויקת וישירה לתרגול המדיטציה של ארבעת יסודות נתינת הדעת – four foundations of mindfulness) , הדרך שלימד הבּוּדְּהַה המובילה לטיהור התודעה.

קורסי בסיס ויפאסנה 16 היאנות מונחים על ידי הנזיר אג׳אן עופר ומורים אורחים המוסמכים ללמד את השיטה.

המרכז מנוהל ע״י מייסדיו איתמר וליאורה ניומן ומשמשים גם עוזרי מורה ומנחים את קורסי המבוא קבוצתיים.

רקע

איתמר וליאורה ניומן החלו משנת 2000 לתרגל וללמוד בודהיזם ע"פ שיטתו בהנחייתו של המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו ובהנחיית המורים הנזיר אג'אן עופר, תאנת  וקתרין צ'ינדפורן , הילדגרד הובר ומאז החלו לארגן קורסי ויפאסנה בארץ בשיטה זו ובהפצת הדהרמה בישראל.

בשנת 2005 לאחר שאיתמר קיבל את הנחייתו הישירה של הנזיר המכובד אג’אן טונג סירמנגלו להקים עמותה ולקרוא לה בשמו וכן לקנות מקום להקמת מרכז ויפאסנה, ייסדו הוא וליאורה עם חברים נוספים עמותה רשומה "ניומן- מרכז בודהיסטי לתרגול מדיטציית ויפאסנה", שמטרתה הייתה הקמתו של בית בודהיסטי לנזירים (מנזר) ומרכז לתרגול מדיטציית ויפאסנה שבראשו יעמוד הנזיר אג׳אן עופר ושיהיה פתוח בכל ימות השנה בפני כל אדם החפץ לתרגל, ללמוד ולהתוודע לתרגול ופיתוח תשומת לב בחיי היום יום. 

בשנת 2006 קיבלו מקיבוץ עין דור מתחם ישן  וזנוח בו הקימו עבור העמותה את המרכז הראשון (מרכז זמני) לתרגול ויפאסנה בקיבוץ עין דור אליו הזמינו בשם העמותה את הנזיר עופר (שהה אז בגרמניה) לחיות וללמד. המרכז בעין דור פעל כשנתיים בהצלחה, כאשר במקביל פעלו איתמר וליאורה במרץ מול הנהלת הקיבוץ וגורמים נוספים לקנייה והקמת מרכז קבע בשטחו, אפשרות שלא באה למימוש בשל שינויים בקיבוץ וצורכי הקהילה המתרחבת והעמותה נאלצה להפסיק את הפעילות השוטפת בעין דור.

בכדי למנוע את הפסקת הפעילות השוטפת העבירו ליאורה ואיתמר את הפעילות ומגוריו של הנזיר עופר לביתם ברמת גן בו שופץ חלק עבורו ובכך סיפקו את הצרכים לנזיר עופר בכדי שיוכל להמשיך את פעילות הלימוד ברחבי הארץ ובכדי למצוא מקום קבע.

בשנת 2010 לאחר חיפושים רבים, מכרו איתמר וליאורה את ביתם ברמת גן ובמטרה לתרום לעמותה שטח אדמה ולהוות לה פלטפורמה כדי שתצליח להגשים את מטרותיה, רכשו במושבה יבנאל שטח של 4 דונם עם בית ומבנים נוספים אותו שיפצו והתאימו את עבור פעילות העמותה, עבור מגורי הנזיר אג׳אן עופר ועבור המגורים שלהם.

במאי 2011 הגיע המורה הראשי מתיאלנד הנזיר המכובד אג'אן טונג סירמנגלו עם משלחת נזירים לפתיחת המרכז באופן רשמי וחניכתו

העמותה פעלה ביבנאל עד 2016 במשך שנים אילו המרכז היה פתוח במשך כל השנה באופן רציף ויומיומי, והועברו קורסי ויפאסנה 16 היאנות ע"י הנזיר אג'אן עופר ומורים אורחים נוספים וכן התקיימו  מדי שנה טקסים בודהיסטים ע"פ המסורת ע"י הנזיר עופר ו/או נזירים בודהיסטים שהוזמנו להתארח ביבנאל לשירות הקהילות הבודהיסטיות מתאילנד ומסרי לנקה השוהות בארץ.

עקב קשיים בירוקרטיים לאורך שנים שגררו בבעקבותיהם למשבר במחצית שנת 2016 פעילותה של העמותה נפסקה בניומן מרכז ויפאסנה ושמה הוחלף לסנטידהמה.

בעקבות כך נאלץ גם הנזיר אג׳אן עופר להפסיק להתגורר במרכז ביבנאל והחל לנדוד וללמד במרכזים שונים ברחבי העולם אליהם הוזמן.

בזכות עידודו וברכתו של המכובד אג'אן טונג סירמנגלו להמשיך את פעילות המרכז והדרכת הדהרמה החליטו ליאורה ואיתמר לקבל הנחייה זו והמרכז פועל מאז ועד היום באופן פרטי ומאפשר את תרגול הויפאסנה והדהרמה למתרגלים ותיקים וחדשים.

בתחילת 2020 בהנחייתו של המכובד אג'אן טונג סירמנגלו טרם מותו חזר הנזיר אג׳אן עופר שוב להתגורר במרכז ביבנאל באופן קבוע.

איתמר וליאורה ממשיכים בפיתוחו מרכז הויפאסנה ומימוש חזון הקמת מקדש בודהיסטי ע״ש אג׳אן טונג סירמנגלו על שטחי האדמה הסמוכים שבבעלותם שיהיה פתוח בפני כל אדם החפץ ללמוד ולהתוודע לתורת הבודהה למען כל היצורים באזור.

המרכז פתוח  לתרגול כל הזמן לקורסים בהדרכה אישית – אדם בחדר  

מוזמנים להגיע ולטעום מנקטר הדהרמה