קורס ויפאסנה הנמשך עד 10 ימים ומתמקד בתרגול מדיטציית ויפאסנה ולימוד הדרך שלימד הבּוּדְּהַה.

תיאור הקורס

ריטריט של 10 ימים שהינו אישי במהלכו כל תלמיד מתרגל באופן עצמאי ללא תלות במתרגלים האחרים.

רובו של היום מוקדש לתרגול מדיטציה בהליכה ובישיבה לסירוגין בפרקי זמן קבועים כאשר בין זמני תרגול המדיטציה ההפסקות הן של 15-30 דקות

בכל יום במהלך הריטריט המתרגל נפגש לשיחה אישית עם אחד המדריכים בקורס, בה הוא מדווח על חוויותיו במהלך יום התרגול שעבר, בהתאם למצבו של התלמיד וקצב התקדמותו, ינתנו הנחיות למתרגל למושאי ההתבוננות במדיטציה ולמשך זמן תרגול המדיטצייה

אין צורך בניסיון קודם התהליך בריטריט זה הינו אישי ולפיכך מתאים לכולם, למתחילים ומנוסים בתרגול מדיטציה

במהלך כל היום התלמיד מתרגל ע״פ ההנחיות שקיבל, באופן עצמאי בחדרו, באולם המדיטציה, בחוץ או היכן שיבחר, ולקראת עשר בלילה פורש לחדרו לשינה.

סדר היום מתחיל בהשכמה 4:00 לפנות בוקר ובשש וחצי מוגשת ארוחת הבוקר, באחת עשרה וחצי ארוחת הצהריים, שהיא הארוחה האחרונה ביום. 

 • אחרי הצהריים אפשרי לאכול ומוגש יוגורט, טבלית שוקלד הנחשבים כתרופה ולא כמזון, שתייה חמה וקרה זמינות לאורך כל היום בזמן ההפסקות.
 • במשך הקורס יתקיימו שיחות דהרמה על ידי המורה בה יינתנו הסברים לגבי הדרך הבודהיסטית.
 • במשך השהות המתרגלים יתבקשו לעזור בשירות, בפינוי ארוחות, בתורנויות ניקיון כללי של המרכז

בשל אופיו האישי של הקורס ניתן גם להירשם ולהצטרף לריטריט למספר ימים שתבחרו על בסיס מקום פנוי – עדיפות ומומלץ ריטריט מלא של 10 ימים

מסגרת הקורס

במשך כל הקורס המשתתף לנים במרכז המדיטציה, מתרגלים את הטכניקה וחווים מתוך התבוננות ישירה וחוויתית בתהליכי הגוף וההכרה.

מדיטציית ויפאסנה היא דרך להתפתחות אישית באמצעות התבוננות עצמית, לימוד ואימון הדרגתי של הטכניקה והבנתה באופן ישיר, נותן למתרגלים אותה כלים פשוטים להבחין בצורה ברורה ומיידית בכל המתרחש בגוף ובהכרה ומובילה אותם להזנחת המשקעים הנפשיים השליליים ולטיפוח נפש מאוזנת, מלאת חמלה חוכמה וניתן להמשיך ולתרגל באופן עצמאי בחיי היום-יום ולשמור על תודעה נקייה.
על מנת לאפשר לכל מתרגל להפיק את פירות התרגול ביתר קלות ולהעמיק בהבנתו נוצרו מספר כללים מנחים שתפקידם להיות לאימון ועזר במהלך המדיטציה.
 
שמירה על שמונה כללים בסיסיים
1. הימנעות מהרג ופגיעה בכל יצור חי.
2. הימנעות מגניבה או לקיחת דבר שלא ניתן
3. התנזרות מוחלטת מכל פעילות מינית
4. הימנעות מדיבור שלא לצורך  –  על מנת לתמוך בהפניית תשומת הלב לתהליכים פנימיים אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת*
5. הימנעות משימוש בחומרים משכרים כלשהם (סמים או אלכוהול) 
6. הימנעות מאכילה אחרי מחצית היום (שתיים עשרה בצהריים לערך).
7. הימנעות מהתקשטות (בגדים חשופים, תכשיטים, בשמים וכדומה) ומעיסוק שאינו נוגע לתרגול (כתיבה, קריאה, התעמלות וכדומה).
8. הימנעות משינה על מיטות מפוארות.
 
 • שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול, אלא עם המורה בשיחה קבוצתית או אנשי הצוות רק בעת הצורך
 • שמירת הכלל השישי – שתייה חמה וקרה זמינה במשך כל היום. אחה״צ מוגש יוגורט וטבלית שוקולד הנחשבים כתרופה. המורה יכול לפטור תלמיד מקיום הכלל השישי בהתחשב בסיבות רפואיות.
 • הכללים השביעי והשמיני יקויימו על ידי כולם

הנחיות אלו תומכת הינן בסיס לתרגול הדהמה ומדיטציית הויפאסנה ומסייעת למתרגל אותם לפתח תודעה נקייה, ריכוז וקשב, שהם אבני יסוד התרגול.

בהתאם לכך וע״פ מסורת הבודהיסטית במרכזים ומנזרים בעולם ובתאילנד המתרגלים מתבקשים ללבוש בגדים לבנים ונקיים בזמן הקורס והשהות במרכז

 
שלושת ההפחתות
היות ובמהלך הקורס עובר מרבית זמנינו במדיטציה ואיננו עוסקים בפעילות פיזית כלשהי פרט לישיבה והליכה, איננו מוציאים אנרגיה רבה ועל כן אין לנו צורך בשינה רבה או מזון רב. אנו מפחיתים בשלושה אלמנטים:
 1.  מזון – איננו אוכלים אחרי מחצית היום (12 בצהריים).
 2. שינה – איננו ישנים משעת ההשכמה ועד השעה עשר בלילה (על אף שנוכל לנוח, לשכב ולחלץ עצמות ככל שנרצה) 
 3.  דיבור – אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול כלל, אלא עם המורה או עם אנשי הצוות.
 • אכילה או שינה ודיבור שלא מצורך נובעות בדרך כלל מתוך הרגל, תאווה או פחד, אלמנטים שנרצה להתמודד אתם במהלך התרגול.

שלושת התוספות

היות והויפאסנה הינה  דרך להתבוננות בתהליכים שלא תמיד נעימים לנו ואנו לא מורגלים אליהם, תהליך הטיהור וההתבוננות בהחלט אינו קל ומתאים אך ורק לאלו המוכנים לעבוד ברצינות מתוך  הבנה שמאמץ אישי הוא שמביא את המתרגלים להפיק את פירות התרגול.

 1. מאמץ נחוש – עלינו להיות נחושים עם אנרגיה ומאמץ על מנת לתרגל במלוא הכנות והדבקות.
 2. נתינת דעת – נתינת דעת או מודעות ברגע ההווה הנם הכרחיים בכל שלבי התרגול.
 3. מודעות בהירה –  מודעות והבנה של התהליכים בכל שלבי התרגול
טלפונים ניידים – על המשתתפים להפקיד את הטלפון אצל הצוות ניתן להשאיר את מספר הטלפון שלנו לעת הצורך ואם יש משהו דחוף נאפשר להתקשר
עישון – עישון בהחלט לא מומלץ אך רבים מהמשתתפים המכורים לניקוטין וסגריות מצפים להגיע לכאן ולהגמל מעישון במשך התרגול, דבר הגורם להם לחוסר מנוחה וקשב ומונע מהם את התרגול הרציף,  ויפאסנה אינה מכון לגמילה מעישון ואנו לא ממליצים את הפסקת העישון בגלל תחילת הקורס (אלא אם כן כבר תהליך הגמילה התחיל),  המשתתפים יתבקשו להפחית עישון ולעשן בתשומת לב ובישיבה לבד בפינת עישון בעת הצורך. עישון סמים (גם רפואיים) אסור באיסור מוחלט!!!!
 • מתרגלים בעלי צרכים מיוחדים מתבקשים לציינם בהרשמה.

על כל המשתתפים להישמע באופן מלא להנחיות במשך תקופת הקורס, לקיים את הכללים ולבצע את התרגול ע״פ הנחיות המורה מתוך הבנה בהירה שגישה מלאת אמון וביטחון במורה ובטכניקה הוא תנאי הכרחי להצלחת המדיטציה. יש להימנע מכל מתרגול של שיטות מדיטציה אחרות דבר שיפריע להתקדמות התלמיד ועלול אף להיות מסוכן.

 • יש לזכור כי התרגול נעשה במסגרת של ׳דרך האמצע׳ או איזון, משמע כל מקרה לגופו וכל אדם ויכולתו. למשל אדם חולה או אדם אשר זקוק לטיפול תרופתי המצריך ארוחה שלישית בערב, יאכל אחרי מחצית היום, שכן בריאותו חשובה יותר. אישה בהריון תישן למעלה משש שעות בלילה, שכן הדבר הכרחי להריונה. 
 • תרגול הויפאסנה, שהשלכותיו רחבות ועמוקות, מציע כלים להתמודדות עם נפתולי החיים על בסיס ההנחה שכבני אדם אנו חולקים התנסויות ובעיות דומות שנובעות ממקורות זהים. 
 • המדיטציה אינה מנוחה, חופשה או בריחה מהקשיים והתלאות של חיי היומיום אלא מהווה כלי מעמיק להבנת הסבל והדרך לשחרור ממנו.
 • קורס ויפאסנה אינו מפגש חברתי אלא התנסות אישית שפרותיה ופיתוח החכמה וההבנה נובעות מתוך החוויה האישית בלבד
 • מטרת הויפאסנה אינה ריפוי מחלות גופניות, אולם רבות מהמחלות הפסיכוסומטיות נעלמות כתוצאת לוואי בתהליך הטיהור עצמי.
 • מדיטצית ויפאסנה אינה מהווה טקס דתי ואינה קשורה להמרת דת בשום צורה שהיא
 • מדיטצית ויפאסנה מועילה במידה שווה לכולם וללא הבדלים או התנגשות עם דת, אמונה, גזע, לאום או מגדר. 
בסיום הקורס:
על מנת לשמור על תודעה נקייה, להמשיך ולהתפתח על המשתתפים לתרגל את הטכניקה באופן עצמאי בחיי היום-יום ובהחלט מומלץ להשתתף בקורסים ולימודי דהרמה נוספים. 

מהי ויפאסנה

המילה ויפאסנה (Vipassana) מקורה בשפת פאלי (Pali) ומורכבת משתי מילים:
 1. וי – משמעותו אובייקטיבי, אינטואיטיבי, חודר, אל תוך.
 2. פאסנה – משמעותה ראיה.

כלומר ויפאסנה היא 'ראיה חודרת' או 'ראיה אל תוך [טבע-הדברים]; התבוננות המביאה להבנה אינטואיטיבית, ראיית הדברים כמו שהם מתוך חוויה והתנסות אישית.
מדיטציית ויפאסנה היא דרך להתפתחות אישית והינה אימון בראיית המתרחש ברגע ההווה בגוף ברגשות ובמחשבות באמצעות התבוננות עצמית הכוללת ראיה שקולה וערנית בתהליכים של הגוף וההכרה ברגע התהוותם

ויפאסנה הינה תהליך של טיהור עצמי, המתבצע על ידי התבוננות פנימית במציאות כפי שהיא המובילה למפגש עמוק עם הטבע האמיתי של הקיום ומתוך כך מתפתחות התפכחות, הבנה, ושלווה.

אימון ותרגול התבוננות זו מובילה לשחרור ממכאובים ומתפיסות שגויות, לראיית המציאות כפי שהיא ולהתפתחות ולטיהור התודעה ממחשבות שליליות וחסמים ומאפשרת למתרגלים אותה להתמודד עם המתחים ובעיות החיים באופן שליו ומאוזן, מדיטציית הויפאסנה מעודדת פיתוח איכויות ויוצרת שקט נפשי, אושר, חוכמה, יעילות וחמלה.

הכחדתם המוחלטת של כל המשקעים הנפשיים השליליים מובילה לשחרור מלא ולאושר אמיתי

מקורות התרגול

ויפאסנה היא שיטת מדיטציה שמקורה מהבּוּדְּהַה (שָׁאקְיַמוּנִי) ששאף לעזור לאנשים להשתחרר מסִבלם על ידי לימוד הדהרמה אותה לימד כדרך לשחרור והיא נלמדת מעל 2,500 שנה במזרח אסיה ואשר הגיעה למערב במאה האחרונה. 

תמצית משנתו של הבודהה (הדהרמה) מצביעה על חוסר-הסיפוק העמוק שבחיינו ועל הדרך לשחרור. 

דרך זו, הכוללת את תרגול מדיטציית הויפאסנה, מאפשרת שחרור של דפוסי חשיבה והתנהגות, אשר כולאים אותנו במעגל של תגובות ותוצאותיהן הכואבות.

מקור תרגול המדיטצייה כפי שמתרגלים אותה במרכז ביבנאל הינו במנזרים בודהיסטים בוברמה ותאילנד שהועברו ע"י המורה הבורמזי המכובד מהסי סייהדו (Ven.Mahasi Sayadaw) אחד ממורי הויפאסנה הידועים ביותר בעולם לתלמידו המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו, מורה הויפאסנה הראשי של צפון תאילנד ואחד מהנזירים המכובדים ביותר בתאילנד ואבי שיטת ויפאסנה 16 היאנות שהינה שיטת תרגול מדויקת וישירה לתרגול המדיטציה המובילה לטיהור התודעה ומופיעה בכתובים במאהאסטיפאתאנה סוטה (השיח הגדול על ארבעת יסודות נתינת הדעת) של הדיגהא ניקאייה.  תרגול שיטתי זה נקרא סטיפאתאנה ויפאסאנה קאמאתאנה – Satipaţţhāna Vipassanā Kammaţţhāna או מדיטציית תובנה המבוססת על ארבעת יסודות נתינת הדעת:
1. נתינת דעת/ מודעות אל הגוף- Kāyānupassanā.
2. נתינת דעת/ מודעות אל התחושות- Vedanānupassanā.
3. נתינת דעת/ מודעות אל המיינד- Cittānupassanā.
4. נתינת דעת/ מודעות אל מושאי המיינד- Dhammānupassanā

תרגול ארבעת יסודות נתינת הדעת מפתחת מודעות המאפשרת מצב התבוננות בגוף ברגש ובתודעה בכל רגע של התרחשות: 

 1. מה אנו עושים?
 2. מה אנו חשים?
 3. מה אנו חושבים?
 4. כיצד אנו מגיבים?

באופן זה אנו מתבוננים במודעות ברגע ההווה בלבד, לא ברגע שחלף, לא ברגע הבא, ולא אף שבריר שנייה אחורה או קדימה וערכם האמיתי של החיים נחשף ישירות על ידי המתרגל ומתוך החוויה האישית שלו בעודו נותן את מלוא תשומת הלב לרגע ההווה

 •  אנו מתרגלים לפי המסורת של המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו אבי שיטת ויפאסנה 16 היאנות שהינה שיטת תרגול מדויקת וישירה ללא עירוב של טכניקות נוספות.

מימון הקורס

ברוח המסורת הבודהיסטית, פועלים המורים והצוות בהתנדבות, ואינם מקבלים כל שכר. אנו גוף ומרכז פרטי ואין לנו כל תמיכה או מימון מבחוץ, כל ההוצאות ממומנות על ידינו (איתמר ליאורה ניומן) ומכיסנו הפרטי מתוך רצון לאפשר לאחרים.

אנו גוף ומרכז פרטי ואין לנו כל תמיכה או מימון מבחוץ, כל ההוצאות המרכז והקורסים ממומנות על ידינו (איתמר ליאורה ניומן) ומכיסנו הפרטי מתוך רצון לאפשר לאחרים את תרגול הויפאסנה.

עד תחילת 2019 פעלנו בשיטת דאנא כמיטב המסורת הנהוגה במנזרים ומרכזים בעולם ולא גבינו תשלום מהמשתתפים אלא נתנו להם להחליט כמה לתת בתמורה לשהייה במקום והלימוד מתוך אמונה שנדיבותם תכסה את ההוצאות החזקת המקום ותספק את התמיכה הנדרשת להמשך קיומו.

לצערינו במשך שנים אילו ברוב המקרים בסופו של קורס מצאנו את עצמנו משלמים מכיסנו את הוצאות המשתתפים- הוצאה שאנו לא יכולים לממן יותר ולפיכך החלטנו לגבות מהמשתתפים מינימום מחיר שיכסה את ההוצאות המרכז.

הוצאות תפעול והחזקת המרכז אינן מחושבות אך ורק לפי קורס אלא ע”פ תחזוקה שוטפת של המרכז, העלויות כוללות את הוצאות המתרגלים המורים, העובדים ונותני השירות במרכז כמו: בישול, ניקיון, מצרכים, חומרי ניקיון וכל אספקה נצרכת, הוצאות ארגוניות, חשמל, מים, טלפונים, ארנונה, רכב,  נסיעות ביטוחים רו”ח מיסים אחרים והוצאות נוספות הכרוכות בתחזוקה והניהול השוטף של המרכז והקורסים

אנו עושים את המיטב בכדי להעניק למתרגלים חדרים וסביבה נקייה, נעימה ומאפשרת את כל הצרכים של המשתתפים בזמן השהות והתרגול שלהם במרכז.

חשוב לנו שלא יהיה מצב בו אנשים לא מגיעים לקורס בגלל העלות הכספית, לשם כך אנו עושים הכול כדי לשמור על העלויות ברמה הנמוכה ביותר האפשרית

מילגות תשלומים והנחות

 • ניתן לקבל מילגה והנחות – נא לציין בהערות בטופס הרשמה ואנו נחזור אליכם 
 • ניתן לשלם בתשלומים ארוכי טווח
התשלום הינו עבור כיסוי עלויות הכנת הקורס ותפעול המרכז במשך הקורס בלבד – מעבר לסכום זה בידי האדם להחליט איזה סכום של תמיכה מתאים לו/לה בהתאם למצבם נטיית ליבם. כל תרומה נוספת תתקבל בברכה ותיתן למרכז להמשיך ולשגשג ולבאים אחריכם ליהנות מפירות התרגול והנקטר של הדהרמה.
 • כולל מע"מ 
 • אנו לא עמותה וכל ההכנסות נרשמות כחוק ואנו משלמים את כל המיסים כעסק עצמאי

תרומות למורים אינן קשורות להוצאות הקורס המרכז 

ברוח המסורת הבודהיסטית, פועלים המורים והצוות בהתנדבות, ואינם מקבלים כל שכר. בסופו של קורס ניתן להשאיר דאנא לצוות ולמורה שמקדישים את זמנם לקיום הקורס, להדרכה ללימוד ולהעברת הידע מתוך נדיבות הלב המהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת הבודהיסטית תרומה מסייעת להמשיך בדרך זו

מידע נוסף

לינה: 

חדרי מרכז הויפאסנה ממוזגים, נעימים, משופצים ונקיים, שהותאמו במיוחד לקורסי ויפאסנה בין 1-3 בחדר, שרותים ומקלחות משותפים

אנו משבצים בהתאם להרשמה

לינה נפרדת לגברים ונשים. 

אפשרות לינה ליחיד:

 • בחדר לבד בתוספת למחיר 
 • חדרי יחיד נחמדים ומאובזרים שנפנו בסככה (חושה/קוטי/סוכה), מקלחות ושרותים ליד מומלץ כאשר מזג האויר מאפשר זאת 
ארוחות:
הארוחות הן טבעוניות/צמחוניות ועל טהרת הבריאות והפשטות
6:30 ארוחת בוקר
11:30 ארוחת צהריים
אחה״צ מוגש יוגורט וטבליות שוקולד (המשמשים כתרופה ואנרגיה)
שתיה חמה וקרה זמינה לאורך כל היום.
 
במרכז פינות ישיבה, סככות וחללי לתרגול מטופחים
ניתן לראות תמונות של המרכז בדף הגלרייה שלנו וכן בדף הפייסבוק   
מספר המקומות מוגבל 
אנא קיראו אודות הקורס והכללים בעיון לפני ההרשמה, אם עדיין יש שאלות נשמח לתת  מענה במייל או  בטלפון
לכל בקשה נוספת כולל הנחות, מילגות ותשלומים אנא ציינו בהערות ונתייחס בהתאם
לכל מידע נוסף, שאלות, התלבטויות  והרשמה טלפונית צרו קשר עם ליאורה במספר: 054-7980147 

קורסים קרובים והרשמה

תאריכי קורסים הבאים:

קורס סוכות 19 – 10 אוקטובר 2019 
בשל אופיו האישי של הקורס – ניתן להגיע גם למס' ימים בודדים (על בסיס מקום פנוי) מומלץ להגיע לקורס המלא

להרשמה:

יש למלא את טופס הבקשה להרשמה* לקבלתך לקורס שבתחתית הדף עם שם ותאריכי הקורס המבוקש
 • קורס ויפאסנה הוא קורס אינטנסיבי טופס הרשמה הינו בקשה. ישנם מקרים מסויימים שאנו מוצאים לנכון לא לקבל לקורס
 • בנוסף בעת הגעה למרכז ינתן שאלון דומה נוסף ובו הצהרה על אמיתות המידע עליו צריך לחתום!  
לאחר קבלת אישור שלנו במייל לקבלתך לקורס יש לשלם את דמי הרשמה
ניומן מרכז ויפאסנה

עלות* 

מחיר ל10 ימים*: 1950 ש״ח

המחיר הינו בהתאם למספר ימי הלינה וההרשמה

לשאלות לגבי הקורס או להתנדבות בקורס נא לפנות במייל: reg.newman.vipassana@gmail.com

טופס בקשה להרשמה - קורס ויפאסנה