קורס ויפאסנה חלקי-ימי תרגול בודדים

קורס חלקי  או ימי תרגול בודדים הינו תחילתו של קורס בסיס ויפאסנה של 15 יום – במצב זה המתרגל מקבל כלים והדרכה עד שלב מסויים בו הוא עוזב.
בשל אופיו האישי של הקורס לא מותנה במתרגלים אחרים וניתן גם להירשם ולהצטרף למספר ימים. 
אין צורך בניסיון קודם התהליך בקורס זה הינו אישי ולפיכך מתאים לכולם, למתחילים ומנוסים בתרגול מדיטצייה. 
הרשמה לחדר יחיד סככה בכל זמן
מינמום הרשמה ל 3 ימים
תאריכים מעודכנים
17- 20 אוקטובר 2021
14 – 18 נובמבר 2021
7 – 14 דצמבר 2021
כאשר כל החדרים מלאים טפסי הרשמה לקורס חלקי  יתקבלו רק להרשמה לחדרי סככה

התאריכים מתעדכנים מעת לעת ע״פ מקום פנוי

תיאור הקורס

ויפאסנה בשיטת 16 היאנות המתקיים בהדרכה אישית ע״י המורה המכובד הנזיר אג׳אן עופר ו/או מורים אורחים 

כל מתרגל מגורר בחדר משלו
סדר היום מתחיל בהשכמה בשעה 04:00 לפנות בוקר, ארוחת הבוקר מוגשת בשעה 06:30, ארוחת הצהריים- הארוחה האחרונה ביום מוגשת בשעה 11:30 ואחה"צ מוגש יוגורט ומעט שוקולד. היום מסתיים בשעה 22:00.

רובו של היום מוקדש לתרגול מדיטציה בהליכה ובישיבה לסירוגין בפרקי זמן קבועים כאשר בין זמני תרגול המדיטציה ההפסקות הן של 20 דקות 

בכל יום התלמיד נפגש לשיחה אישית עם המורה בה הוא מדווח על חוויותיו במהלך יום התרגול שעבר, בהתאם למצבו ומצב התרגול שלו המורה נותן הנחיות המשך לתרגול המדיטציה, הן מבחינת  משך התרגול ומושא ההתבוננות במדיטציה.

במשך כל הזמן התלמיד מתרגל ע״פ ההנחיות שקיבל מהמורה באופן עצמאי (בחדר, בחוץ בטבע או בסככות היכן שיבחר במתחם) וללא תלות במתרגלים האחרים וחווה מתוך התבוננות ישירה את תהליכי הגוף וההכרה.

מסגרת הקורס

המרכז והקורסים בו מתנהלים לפי המסורת הבודהיסטית התרוודית מתאילנד של המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו ובאותה המתכונת כפי שהיא נלמדת במנזרים בודהיסטים במסורת זו.

במשך כל הקורס המשתתפים לנים במרכז המדיטציה, מתרגלים את הטכניקה וחווים מתוך התבוננות ישירה וחוויתית בתהליכי הגוף וההכרה 

מדיטציית ויפאסנה היא דרך להתפתחות אישית באמצעות התבוננות עצמית, בה המתרגל מתבונן וחווה במודעות מלאה, רציפה, וללא הפסקה את אשר מתרחש ברגע ההווה בגוף ובתודעה בזמן תרגול של הליכה, ישיבה, שכיבה, עבודה, אכילה רחצה ושאר הפעולות היומיות.

לימוד ואימון הדרגתי של הטכניקה והבנתה באופן ישיר, נותן למתרגלים אותה כלים פשוטים להבחין בצורה ברורה ומיידית בכל המתרחש בגוף ובהכרה ומובילה אותם להזנחת המשקעים הנפשיים השליליים ולטיפוח נפש מאוזנת, מלאת חמלה חוכמה וניתן להמשיך ולתרגל באופן עצמאי בחיי היום-יום.

על מנת לאפשר לכל מתרגל להפיק את פירות התרגול ביתר קלות ולהעמיק את ההבנה והראיה הבהירה נוצרו מספר כללים מנחים שתפקידם להיות לאימון ולעזר במהלך המדיטציה.

שמונה כללים בסיסיים
1. הימנעות מהרג ופגיעה בכל יצור חי.
2. הימנעות מגניבה או לקיחת דבר שלא ניתן
3. התנזרות מוחלטת מכל פעילות מינית
4. הימנעות מדיבור שלא לצורך  –  על מנת לתמוך בהפניית תשומת הלב לתהליכים פנימיים אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת*
5. הימנעות משימוש בחומרים משכרים כלשהם (סמים או אלכוהול) 
6. הימנעות מאכילה אחרי מחצית היום (שתיים עשרה בצהריים לערך)*
7. הימנעות מהתקשטות (בגדים חשופים, תכשיטים, בשמים וכדומה) ומעיסוק שאינו נוגע לתרגול (כתיבה, קריאה, התעמלות וכדומה).
8. הימנעות משינה על מיטות מפוארות.
 
 • שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול, אלא עם המורה בשיחה קבוצתית או אנשי הצוות רק בעת הצורך
 • שמירת הכלל השישי – שתייה חמה וקרה זמינה במשך כל היום. אחה״צ מוגש יוגורט וטבלית שוקולד הנחשבים כתרופה. המורה יכול לפטור תלמיד מקיום הכלל השישי בהתחשב בסיבות רפואיות (נא לציין בטופס ההרשמה ונענה בהתאם)
 • הכללים השביעי והשמיני יקויימו על ידי כולם

הנחיות אלו הינן בסיס לתרגול הדהמה ומדיטציית הויפאסנה ומסייעת למתרגל אותם לפתח תודעה נקייה, ריכוז וקשב, שהם אבני יסוד התרגול.

בהתאם לכך וע״פ מסורת הבודהיסטית במרכזים ומנזרים בעולם ובתאילנד המתרגלים מתבקשים ללבוש בגדים לבנים ונקיים בזמן הקורס והשהות במרכז

 
שלושת ההפחתות
היות ובמהלך הקורס עובר מרבית זמנינו במדיטציה ואיננו עוסקים בפעילות פיזית כלשהי פרט לישיבה והליכה, איננו מוציאים אנרגיה רבה ועל כן אין לנו צורך בשינה רבה או מזון רב. אנו מפחיתים בשלושה אלמנטים:
 1.  מזון – איננו אוכלים אחרי מחצית היום (12 בצהריים).
 2. שינה – איננו ישנים משעת ההשכמה ועד השעה עשר בלילה (על אף שנוכל לנוח, לשכב ולחלץ עצמות ככל שנרצה) 
 3.  דיבור – אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול כלל, אלא עם המורה או עם אנשי הצוות.
 • אכילה או שינה ודיבור שלא מצורך נובעות בדרך כלל מתוך הרגל, תאווה או פחד, אלמנטים שנרצה להתמודד אתם במהלך התרגול.

שלושת התוספות

היות והויפאסנה הינה  דרך להתבוננות בתהליכים שלא תמיד נעימים לנו ואנו לא מורגלים אליהם, תהליך הטיהור וההתבוננות בהחלט אינו קל ומתאים אך ורק לאלו המוכנים לעבוד ברצינות מתוך  הבנה שמאמץ אישי הוא שמביא את המתרגלים להפיק את פירות התרגול.

 1. מאמץ נחוש – עלינו להיות נחושים עם אנרגיה ומאמץ על מנת לתרגל במלוא הכנות והדבקות.
 2. נתינת דעת – נתינת דעת או מודעות ברגע ההווה הנם הכרחיים בכל שלבי התרגול.
 3. מודעות בהירה –  מודעות והבנה של התהליכים בכל שלבי התרגול
טלפונים ניידים – על המשתתפים להפקיד את הטלפון אצל הצוות ניתן להשאיר את מספר הטלפון שלנו לעת הצורך ואם יש משהו דחוף נאפשר להתקשר
עישון – עישון בהחלט לא מומלץ אך רבים מהמשתתפים המכורים לניקוטין וסגריות מצפים להגיע לכאן ולהגמל מעישון במשך התרגול, דבר הגורם להם לחוסר מנוחה וקשב ומונע מהם את התרגול הרציף,  ויפאסנה אינה מכון לגמילה מעישון ואנו לא ממליצים את הפסקת העישון בגלל תחילת הקורס (אלא אם כן כבר תהליך הגמילה התחיל),  המשתתפים יתבקשו להפחית עישון ולעשן בתשומת לב ובישיבה לבד בפינת עישון בעת הצורך. עישון סמים (גם רפואיים) אסור באיסור מוחלט!!!!

על כל המשתתפים להישמע באופן מלא להנחיות במשך תקופת הקורס, לקיים את הכללים ולבצע את התרגול ע״פ הנחיות המורה מתוך הבנה בהירה שגישה מלאת אמון וביטחון במורה ובטכניקה הוא תנאי הכרחי להצלחת המדיטציה. יש להימנע מכל מתרגול של שיטות מדיטציה אחרות דבר שיפריע להתקדמות התלמיד ועלול אף להיות מסוכן.

 • יש לזכור כי התרגול נעשה במסגרת של ׳דרך האמצע׳ או איזון, משמע כל מקרה לגופו וכל אדם ויכולתו. למשל אדם חולה או אדם אשר זקוק לטיפול תרופתי המצריך ארוחה שלישית בערב, יאכל אחרי מחצית היום, שכן בריאותו חשובה יותר. אישה בהריון תישן למעלה משש שעות בלילה, שכן הדבר הכרחי להריונה. 
 • תרגול הויפאסנה, שהשלכותיו רחבות ועמוקות, מציע כלים להתמודדות עם נפתולי החיים על בסיס ההנחה שכבני אדם אנו חולקים התנסויות ובעיות דומות שנובעות ממקורות זהים. 
 • המדיטציה אינה מנוחה, חופשה או בריחה מהקשיים והתלאות של חיי היומיום אלא מהווה כלי מעמיק להבנת הסבל והדרך לשחרור ממנו.
 • קורס ויפאסנה אינו מפגש חברתי אלא התנסות אישית שפרותיה ופיתוח החכמה וההבנה נובעות מתוך החוויה האישית בלבד
 • מטרת הויפאסנה אינה ריפוי מחלות גופניות, אולם רבות מהמחלות הפסיכוסומטיות נעלמות כתוצאת לוואי בתהליך הטיהור עצמי.
 • מדיטצית ויפאסנה אינה מהווה טקס דתי ואינה קשורה להמרת דת בשום צורה שהיא
 • מדיטצית ויפאסנה מועילה במידה שווה לכולם וללא הבדלים או התנגשות עם דת, אמונה, גזע, לאום או מגדר. 
בסיום הקורס:
על מנת לשמור על תודעה נקייה, להמשיך ולהתפתח על המשתתפים לתרגל את הטכניקה באופן עצמאי בחיי היום-יום ובהחלט מומלץ להשתתף בקורסים ולימודי דהרמה נוספים. 

מידע נוסף

לינה: 

חדרי מרכז הויפאסנה ממוזגים, נעימים, משופצים ונקיים, שהותאמו במיוחד לקורסי ויפאסנה אדם בחדר, שרותים ומקלחות ליחיד או משותפים לשניים

בחודשים בהם מזג האויר נוחאפשריים חדרי סככה שהינם חדרי יחיד נחמדים ומאובזרים שנבנו בסככה (חושה/קוטי/סוכה), מקלחות ושרותים ליד מומלץ כאשר מזג האויר מאפשר זאת ובמחיר מוזל 

לינה נפרדת גברים ונשים 

השיבוץ בחדרים הוא בהתאם להרשמה לצרכים ולבקשות מיוחדות אותם יש לציין בטופס ההרשמה

ארוחות:

הארוחות הן טבעוניות/צמחוניות ועל טהרת הבריאות והפשטות
6:30 ארוחת בוקר
11:30 ארוחת צהריים
אחה״צ מוגש יוגורט/ מעדן סויה וטבליות שוקולד חלב או מריר (המשמשים כתרופה ואנרגיה)
שתיה חמה וקרה זמינה לאורך כל היום.
 
במרכז פינות ישיבה, סככות וחללי לתרגול מטופחים
ניתן לראות תמונות של המרכז בדף הגלרייה שלנו וכן בדף הפייסבוק   
 

מימון הקורס

כל אדם שיש בעיית תשלום מוזמן לפנות אלינו וציין זאת הטופס ההרשמה ונתייחס בהתאם ובלב פתוח.
חשוב לנו שלא יהיה מצב בו אנשים לא מגיעים לקורס בגלל העלות הכספית לשם כך אנו עושים הכול כדי לשמור על העלות הנמוכה ביותר האפשרית 
לבקשות, תשלומים, מילגות  והנחות – נא לציין בטופס הרשמה ותיענו בהתאם ובלב פתוח
 • חדרי סככה (אפשרות לינה נוספת במחיר מוזל) – בחודשים בהם מזג האויר נוח אנו משבצים גם בחדרי סככה שהינם חדרי יחיד נחמדים ומאובזרים שנבנו תחת סככה גדולה ומקורה (חושה/קוטי/סוכה), מקלחות ושרותים ליד מומלץ כאשר מזג האויר מאפשר זאת. 
 • ניתן לקבל מילגה והנחות
 • ניתן לשלם בתשלומים ארוכי טווח 
 • הנחה לסטודנטים וחיילים
 • ט.ל.ח

אנו‭ ‬מאמינים‭ ‬שיכולת‭ ‬הנתינה‭ ‬מתפתחת‭ ‬ומתעצמת‭ ‬עם‭ ‬תרגול‭ ‬המדיטצייה‭ ‬וההליכה‭ ‬בדרך‭ ‬הדהרמה, מתרגלים ותיקים* מוזמנים להגיע על בסיס דאנה.
לשיקול דעת הנהלת המרכז

ראוי לציין שאין לנו כל מטרה לעשיית רווחים מתרגול הויפאסנה אלא רצון ושאיפה לכיסוי הוצאות הקורס והמרכז בכדי לאפשר את הדהרמה לכל אחד ולאפשר לאנשים הבאים אחריכם לתרגל ולנו להמשיך את קיומו של המרכז כך שניתן יהיה להמשיך להציע את תורתו של הבודהא לאורך זמן. 

כל תרומה נוספת מעבר לתשלום תתקבל בברכה ותיתן למרכז להמשיך ולשגשג ולבאים אחריכם ליהנות מפירות התרגול והנקטר של הדהרמה.

תרומות למורים אינן קשורות להוצאות הקורס המרכז 

ברוח המסורת הבודהיסטית לדהרמה או הדהמה( פאלי- הדרך שלימד הבודהה)  –  אין מחיר והיא מועברת לכל המבקש. 

המורים פועלים בהתנדבות ומקדישים את זמנם לקיום הקורס, להדרכה ללימוד ולהעברת הידע מתוך נדיבות הלב המהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת הבודהיסטית. 

בסופו של קורס ניתן להשאיר דאנה (פאלי: /רוחב לב/תרומה/נתינה) למורים שמסייעת להם להמשיך ולחלוק את הידע בדרך זו.

 אנו גוף פרטי ולא עמותה ואין לנו כל תמיכה כספית או כל עזרה אחרת

מיום פתיחת המרכז (מאי 2011) ועד תחילת 2019 פעלנו (הן כעמותה ולאחר מכן כמרכז פרטי) בשיטת הדאנה (פאלי: /רוחב לב/תרומה/נתינההנהוגה במנזרים ומרכזים בעולם. לא גבינו תשלום מהמשתתפים אלא נתנו להם להחליט כמה לתת בתמורה לשהייה במקום והלימוד מתוך אמונה שנדיבותם הן בעזרה כספית והן בהתנדבות במרכז תכסה את ההוצאות המקום ותספק את התמיכה הנדרשת להמשך קיומו. המרכז פתוח כל הזמן לתרגול ומשלם את כל הוצאותיו ומחייתו של הנזיר עופר החי ומלמד באופן קבוע בו וכן הוצאות הצוות הקבוע המתחזק את המרכז, בשל אופיו של הקורס והמרכז  מספר המשתתפים בבמחזור נע  בין 6 – 10 ולא תמיד מכסה את כל הוצאות המרכז ובמשך שנים מצאנו את עצמנו משלמים מכיסנו את ההוצאות

לאחר התלבטויות רבות החלטנו לגבות תשלום שנועד לכיסוי הוצאות הקורסים והמרכז.

הוצאות תפעול והחזקת המרכז אינן מחושבות אך ורק לפי קורס אלא ע”פ תחזוקה שוטפת

העלויות כוללות מע״מ ומיסי עסק כמו: משכורות ונותני השירות במרכז כמו: ניהול, בישול, ניקיון, עובד תחזוקה ושיפוצים, מזון ומצרכים, חומרי ניקיון וכל אספקה נצרכת, הוצאות ארגוניות, חשמל, מים, תקשורת, ארנונה, רכב,  נסיעות ביטוחים, עו״ד, רו”ח מיסי מנהל ועוד רבים אחרים וכל ההוצאות הנוספות והמשניות הכרוכות בתחזוקה, בפיתוח והניהול השוטף של המרכז והקורסים. התשלום הינו מינימום לכיסוי הוצאות המרכז

מחיר ליום לאדם בחדר בודד ממוזג :  250* ש״ח כולל מע״מ

חדר סככה 150 ש״ח*  

מתרגלים חדשים: מינימום ימי הרשמה 3 ימים – הרשמה מתחת לכך לא תתקבל

10 ימים 9  לילות     2500 ש״ח 
9 ימים 8 לילות        2250 ש״ח
8 ימים 7 לילות        2000 ש״ח
7 ימים 6 לילות        1750 ש״ח 
6 ימים 5 לילות        1500 ש״ח 
5 ימים 4 לילות        1250 ש״ח  (סככה 850 ש״ח)
4 ימים 3 לילות        1000 ש״ח (סככה 750 ש״ח)
3 ימים 2 לילות       800    ש״ח ( סככה 600 ש״ח)
2 ימים 1 לילות       550    ש״ח (  סככה 350 ש״ח) 

 • מחיר ליום לחדר סככה 150 ש״ח הינה מעל הרשמה של 5 ימים 4 לילות

 • מחיר ליום לחדר מומזג 250 ש״ח הינה מעל הרשמה של 3 ימים 2 לילות

 • המחיר כולל 17% מע״מ

 • המחיר הינו ליום הכולל חדר לבד, ארוחות וכיבוד, אירוח ושימוש בציוד במתחם, שתיה חמה וקרה לאורך כל היום ותמיכה של צוות המרכז והמורים לאורך כל זמן. 

הרשמה

אנא קיראו אודות הקורס והכללים בעיון לפני ההרשמה יש למלא את טופס הבקשה להרשמה* שבתחתית הדף עם שם והתאריכים הקורס המבוקשים 

 • קורס ויפאסנה הוא קורס אינטנסיבי טופס הרשמה הינו בקשה. ישנם מקרים
  מסויימים שאנו מוצאים לנכון לא לקבל לקורס, בנוסף בעת הגעה למרכז
  ינתן 
  לך שאלון דומה נוסף ובו הצהרה על אמיתות המידע עליו צריך לחתום! 
 • לאחר קבלת אישור שלנו במייל להבטחת מקומך יש לשלם את דמי הרשמה 50% מעלות הקורס מספר המקומות מוגבל וההרשמה תתקיים רק לאחר תשלום דמי הרשמה.
 • נשמח לראותכם
  מי יתן וכל היצורים יהיו משוחררים מסבל ומאושרים
תרגול מדיטציה במרכז ניומן לויפאסנה - אולם מדיטציה

נשמח לתת מענה במייל reg.newman.vipassana@gmail.com למענה טלפוני לכל מידע נוסף, שאלות, התלבטויות נא לפנות לאחר שקראתם בעיון לליאורה במספר: 054-7980147 

מילוי טופס הרשמה הינו הסכמה לתנאי וכללי מרכז הויפאסנה ללא יוצא מן הכלל

הנהלת המרכז ומוריה שומרים לעצמם את הזכות לסרב לקבלת אדם כלשהו ע"פ שיקול דעתה. –
הנהלת המרכז ומוריה שומרים לעצמם את הזכות לסיים את השהות של אדם אשר
לא ישמור ויכבד את כללי המרכז ו/או אשר לא ישמע להוראות המורים בתרגול המדיטציה ו/ או לא ישמע להוראות הנהלת המרכז

טופס קורס ויפאסנה אישי חלקי