קורס ויפאסנה הנמשך עד 10 ימים ומתמקד בתרגול מדיטציית ויפאסנה ולימוד הדרך שלימד הבּוּדְּהַה.

תיאור הקורס

קורס של 10 ימים שהינו אישי במהלכו כל תלמיד מתגורר בחדר משלו ומתרגל באופן עצמאי ללא תלות במתרגלים האחרים.
רובו של היום מוקדש לתרגול מדיטציה בהליכה ובישיבה לסירוגין בפרקי זמן קבועים

בכל יום התלמיד נפגש לשיחה אישית עם אחד המדריכים בקורס, בה הוא מדווח על חוויותיו במהלך יום התרגול שעבר, בהתאם למצבו של התלמיד וקצב התקדמותו, המדריך משנה את אופן המדיטציה, את משך זמן התרגול ואת מושא ההתבוננות במדיטציה.

במהלך כל היום התלמיד מתרגל ע״פ ההנחיות שקיבל, באופן עצמאי בחדרו, באולם המדיטציה, בחוץ או היכן שיבחר, ולקראת עשר בלילה פורש לחדרו לשינה.

סדר היום מתחיל בהשכמה 4:00 לפנות בוקר ובשש וחצי מוגשת ארוחת הבוקר, באחת עשרה וחצי ארוחת הצהריים, שהיא הארוחה האחרונה ביום. 

 • אחרי הצהריים אפשרי לאכול ומוגש יוגורט, טבלית שוקלד הנחשבים כתרופה ולא כמזון, שתייה חמה וקרה זמינות לאורך כל היום בזמן ההפסקות.
 • בין זמני תרגול המדיטציה ההפסקות של 15-30 דקות
 • במשך הקורס יתקיימו שיחות דהרמה על ידי המורה בה יינתנו הסברים לגבי הדרך הבודהיסטית.
 • במשך השהות המתרגלים יתבקשו לעזור בשירות, בפינוי ארוחות, בתורנויות ניקיון כללי של המרכז

בשל אופיו האישי של הקורס ניתן גם להירשם ולהצטרף לריטריט בכל מועד למספר ימים שתבחרו על בסיס מקום פנוי – עדיפות ומומלץ ריטריט מלא של 10 ימים

מסגרת הקורס

במשך כל הקורס המשתתף לנים במרכז המדיטציה, מתרגלים את הטכניקה וחווים מתוך התבוננות ישירה וחוויתית בתהליכי הגוף וההכרה.

מדיטציית ויפאסנה היא דרך להתפתחות אישית באמצעות התבוננות עצמית, לימוד ואימון הדרגתי של הטכניקה והבנתה באופן ישיר, נותן למתרגלים אותה כלים פשוטים להבחין בצורה ברורה ומיידית בכל המתרחש בגוף ובהכרה ומובילה אותם להזנחת המשקעים הנפשיים השליליים ולטיפוח נפש מאוזנת, מלאת חמלה חוכמה וניתן להמשיך ולתרגל באופן עצמאי בחיי היום-יום ולשמור על תודעה נקייה.
על מנת לאפשר לכל מתרגל להפיק את פירות התרגול ביתר קלות ולהעמיק בהבנתו נוצרו מספר כללים מנחים שתפקידם להיות לעזר במהלך המדיטציה.
 
שמירה על שמונה כללים בסיסיים
1. הימנעות מהרג ופגיעה בכל יצור חי.
2. הימנעות מגניבה או לקיחת דבר שלא ניתן.
3. התנזרות מוחלטת מכל פעילות מינית.
4. הימנעות מדיבור שלא לצורך  –  על מנת לתמוך בהפניית תשומת הלב לתהליכים פנימיים אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת*
5. הימנעות משימוש בחומרים משכרים כלשהם (סמים או אלכוהול) 
6. הימנעות מאכילה אחרי מחצית היום (שתיים עשרה בצהריים לערך).
7. הימנעות מהתקשטות (בגדים חשופים, תכשיטים, בשמים וכדומה) ומעיסוק שאינו נוגע לתרגול (כתיבה, קריאה, התעמלות וכדומה).
8. הימנעות משינה על מיטות מפוארות.
 • שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול, אלא עם המורה בשיחה קבוצתית או אנשי הצוות רק בעת הצורך
 • שמירת הכלל השישי – שתייה חמה וקרה זמינה במשך כל היום. אחה״צ מוגש יוגורט וטבלית שוקולד הנחשבים כתרופה. המורה יכול לפטור תלמיד מקיום הכלל השישי בהתחשב בסיבות רפואיות. 

 • הכללים השביעי והשמיני יקויימו על ידי כולם.

שמירה על כללים אלו תומכת בתרגול הויפאסנה ומסייעת לתלמיד להמשיך ולפתח ריכוז וקשב, שהם אבני יסוד התרגול.

בהתאם לכך וע״פ מסורת הבודהיסטית במרכזים ומנזרים בעולם ובתאילנד המתרגלים מתבקשים ללבוש בגדים לבנים ונקיים בזמן הקורס והשהות במרכז

טלפונים ניידים – על המשתתפים להפקיד את הטלפון אצל הצוות ניתן להשאיר את מספר הטלפון שלנו לעת הצורך ואם יש משהו דחוף נאפשר להתקשר
עישון – עישון בהחלט לא מומלץ אך רבים מהמשתתפים המכורים לניקוטין וסגריות מצפים להגיע לכאן ולהגמל מעישון במשך התרגול, דבר הגורם להם לחוסר מנוחה וקשב ומונע מהם את התרגול הרציף,  ויפאסנה אינה מכון לגמילה מעישון ואנו לא ממליצים את הפסקת העישון בגלל תחילת הקורס (אלא אם כן כבר תהליך הגמילה התחיל),  המשתתפים יתבקשו להפחית עישון ולעשן בתשומת לב ובישיבה לבד בפינת עישון בעת הצורך. עישון סמים (גם רפואיים) אסור באיסור מוחלט!!!!
 • מתרגלים בעלי צרכים מיוחדים מתבקשים לציינם בהרשמה.
שלושת ההפחתות
היות ובמהלך הקורס עובר מרבית זמנינו במדיטציה ואיננו עוסקים בפעילות פיזית כלשהי פרט לישיבה והליכה, איננו מוציאים אנרגיה רבה ועל כן אין לנו צורך בשינה רבה או מזון רב. אנו מפחיתים בשלושה אלמנטים:
 1.  מזון – איננו אוכלים אחרי מחצית היום (12 בצהריים).
 2. שינה – איננו ישנים משעת ההשכמה ועד השעה עשר בלילה (על אף שנוכל לנוח, לשכב ולחלץ עצמות ככל שנרצה) 
 3.  דיבור – אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול כלל, אלא עם המורה או עם אנשי הצוות.
 • אכילה או שינה ודיבור שלא מצורך נובעות בדרך כלל מתוך הרגל, תאווה או פחד, אלמנטים שנרצה להתמודד אתם במהלך התרגול.

שלושת התוספות

היות והויפאסנה הינה  דרך להתבוננות בתהליכים שלא תמיד נעימים לנו ואנו לא מורגלים אליהם, תהליך הטיהור בהחלט אינו קל ומתאים אך ורק לאלו המוכנים לעבוד ברצינות מתוך הבנה שמאמץ אישי הוא שמביא את המתרגלים להפיק את פירות התרגול

 1. שלוש התוספות 

  תהליך הטיהור וההתבוננות בהחלט אינו קל ומתאים אך ורק לאלו המוכנים לעבוד ברצינות מתוך  הבנה שמאמץ אישי הוא שמביא את המתרגלים להפיק את פירות התרגול.

  1. מאמץ נחוש – עלינו להיות נחושים עם אנרגיה ומאמץ על מנת לתרגל במלוא הכנות והדבקות.
  2. נתינת דעת – נתינת דעת או מודעות ברגע ההווה הנם הכרחיים בכל שלבי התרגול.
  3. מודעות בהירה –  מודעות והבנה של התהליכים בכל שלבי התרגול
   

על כל המשתתפים להישמע באופן מלא להנחיות במשך תקופת הקורס, לקיים את הכללים ולבצע את התרגול ע״פ הנחיות המורה מתוך הבנה בהירה שגישה מלאת אמון וביטחון במורה ובטכניקה הוא תנאי הכרחי להצלחת המדיטציה. יש להימנע מכל מתרגול של שיטות מדיטציה אחרות דבר שיפריע להתקדמות התלמיד ועלול אף להיות מסוכן.

 • יש לזכור כי התרגול נעשה במסגרת של ׳דרך האמצע׳ או איזון, משמע כל מקרה לגופו וכל אדם ויכולתו. למשל אדם חולה או אדם אשר זקוק לטיפול תרופתי המצריך ארוחה שלישית בערב, יאכל אחרי מחצית היום, שכן בריאותו חשובה יותר. אישה בהריון תישן למעלה משש שעות בלילה, שכן הדבר הכרחי להריונה. 
 • תרגול הויפאסנה, שהשלכותיו רחבות ועמוקות, מציע כלים להתמודדות עם נפתולי החיים על בסיס ההנחה שכבני אדם אנו חולקים התנסויות ובעיות דומות שנובעות ממקורות זהים. 
 • המדיטציה אינה מנוחה, חופשה או בריחה מהקשיים והתלאות של חיי היומיום אלא מהווה כלי מעמיק להבנת הסבל והדרך לשחרור ממנו.
 • קורס ויפאסנה אינו מפגש חברתי אלא התנסות אישית שפרותיה ופיתוח החכמה וההבנה נובעות מתוך החוויה האישית בלבד
 • מטרת הויפאסנה אינה ריפוי מחלות גופניות, אולם רבות מהמחלות הפסיכוסומטיות נעלמות כתוצאת לוואי בתהליך הטיהור עצמי.
 • מדיטצית ויפאסנה אינה מהווה טקס דתי ואינה קשורה להמרת דת בשום צורה שהיא
 • מדיטצית ויפאסנה מועילה במידה שווה לכולם וללא הבדלים או התנגשות עם דת, אמונה, גזע, לאום או מגדר. 
בסיום הקורס:
על מנת לשמור על תודעה נקייה, להמשיך ולהתפתח על המשתתפים לתרגל את הטכניקה באופן עצמאי בחיי היום-יום ובהחלט מומלץ להשתתף הקורסים נוספים. 

הבסיס לתרגול​

מדיטציית ויפאסנה ולימוד הדרך שלימד הבּוּדְּהַה ידועה כ'הדרך בעלת שמונה הנתיבים' או שמונה היבטים ונהוג לחלקה לשלוש קבוצות:
פָּאנְיָה – החוכמה הכוללת השקפה נכונה וכוונה נכונה.
סִילָה – המוסר הכוללת דיבור נכון, פעולה נכונה ועיסוק נכון.
סָמַאדְהִי – הפיתוח המנטאלי הכוללת מאמץ נכון, קשב נכון וריכוז נכון.
כל שמונת ההיבטים של הדרך קשורים זה לזה ומזינים זה את זה וכך מתפתחים במקביל. התפתחות באחד מהנתיבים מקדמת גם באחרים – כוונה נכונה יוצרת עיסוק נכון, התנהגות ודיבור מוסרי אשר מובילים לשלווה ורוגע ואלו מאפשרים פיתוח ריכוז וקשב תוך מאמץ נכון שמובילים להבנה נכונה. כך לאדם יש הבנה וכוונה נכונה המזינים שוב את אורח חייו והתנהגותו ומובילים אותו בדרך ישירה בהדרגה אל השחרור מסבל, לשלווה ואושר. 
 
מקור תרגול המדיטצייה הינו במנזרים בודהיסטים בוברמה ותאילנד שהועברו ע"י המורה הבורמזי המכובד מהסי סייהדו (Ven.Mahasi Sayadaw) אחד ממורי הויפאסנה הידועים ביותר בעולם לתלמידו המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו, מורה הויפאסנה הראשי של צפון תאילנד ואחד מהנזירים המכובדים ביותר בתאילנד ואבי שיטת ויפאסנה 16 היאנות שהינה שיטת תרגול מדויקת וישירה לתרגול המדיטציה המובילה לטיהור התודעה ומופיעה בכתובים במאהאסטיפאתאנה סוטה (השיח הגדול על ארבעת יסודות נתינת הדעת) של הדיגהא ניקאייה.  תרגול שיטתי זה נקרא סטיפאתאנה ויפאסאנה קאמאתאנה – Satipaţţhāna Vipassanā Kammaţţhāna או מדיטציית תובנה המבוססת על ארבעת יסודות נתינת הדעת:
1. נתינת דעת/ מודעות אל הגוף- Kāyānupassanā.
2. נתינת דעת/ מודעות אל התחושות- Vedanānupassanā.
3. נתינת דעת/ מודעות אל המיינד- Cittānupassanā.
4. נתינת דעת/ מודעות אל מושאי המיינד- Dhammānupassanā

תרגול ארבעת יסודות נתינת הדעת מפתחת מודעות המאפשרת מצב התבוננות בגוף ברגש ובתודעה בכל רגע של התרחשות: 

 1. מה אנו עושים?
 2. מה אנו חשים?
 3. מה אנו חושבים?
 4. כיצד אנו מגיבים?

באופן זה אנו מתבוננים במודעות ברגע ההווה בלבד, לא ברגע שחלף, לא ברגע הבא, ולא אף שבריר שנייה אחורה או קדימה וערכם האמיתי של החיים נחשף ישירות על ידי המתרגל ומתוך החוויה האישית שלו בעודו נותן את מלוא תשומת הלב לרגע ההווה 

 •  אנו מתרגלים לפי המסורת של המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו אבי שיטת ויפאסנה 16 היאנות שהינה שיטת תרגול מדויקת וישירה ללא עירוב של טכניקות נוספות.

מימון הקורס

 דאנא Dana היא מילה עתיקה בשפת הפאלי, השפה בה נכתבו דברי הבודהא, ומשמעותה: נדיבות, רוחב לב, נתינה או מתנה

תורת הבודהה (הדהרמה) נחשבה מאז ומעולם כמשהו שאין לו מחיר, כך שנדיבות הלב מהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת הבודהיסטית. לא הייתה ואין גם היום דרך לתמחר את תורת האמת, שכן היא בעלת ערך מעל ומעבר לכל מחיר, מאחר שהלימוד, הדהרמה, אינה יכולה להימדד בערכים חומריים.

אנו גוף ומרכז פרטי ואין לנו כל תמיכה או מימון מבחוץ, כל ההוצאות המרכז והקורסים ממומנות על ידינו (איתמר ליאורה ניומן) ומכיסנו הפרטי מתוך רצון לאפשר לאחרים את תרגול הויפאסנה.

עד תחילת 2019 פעלנו בשיטת דאנא כמיטב המסורת הנהוגה במנזרים ומרכזים בעולם ולא גבינו תשלום מהמשתתפים אלא נתנו להם להחליט כמה לתת בתמורה לשהייה במקום והלימוד מתוך אמונה שנדיבותם תכסה את ההוצאות החזקת המקום ותספק את התמיכה הנדרשת להמשך קיומו.

לצערינו במשך שנים אילו ברוב המקרים בסופו של קורס מצאנו את עצמנו משלמים מכיסנו את הוצאות המשתתפים- הוצאה שאנו לא יכולים לממן יותר ולפיכך החלטנו לגבות מהמשתתפים מינימום מחיר שיכסה את ההוצאות המרכז.

אין לנו כל מטרת לעשיית רווחים אלא רצון ושאיפה לכיסוי הוצאות הקורס והמרכז בכדי לאפשר את הדהרמה לכל אחד ולאפשר לאנשים הבאים לתרגל ולנו להמשיך את קיומו של המרכז כך שאפשר יהיה להמשיך להציע את תרגול הויפאסנה לאורך זמן. 

הוצאות תפעול והחזקת המרכז אינן מחושבות אך ורק לפי קורס אלא ע”פ תחזוקה שוטפת של המרכז, העלויות כוללות את הוצאות המתרגלים המורים, העובדים ונותני השירות במרכז כמו: בישול, ניקיון, מצרכים, חומרי ניקיון וכל אספקה נצרכת, הוצאות ארגוניות, חשמל, מים, טלפונים, ארנונה, רכב,  נסיעות ביטוחים רו”ח מיסים אחרים והוצאות נוספות הכרוכות בתחזוקה והניהול השוטף של המרכז והקורסים

אנו עושים את המיטב בכדי להעניק למתרגלים חדרים וסביבה נקייה, נעימה ומאפשרת את כל הצרכים של המשתתפים בזמן השהות והתרגול שלהם במרכז.

חשוב לנו שלא יהיה מצב בו אנשים לא מגיעים לקורס בגלל העלות הכספית, לשם כך אנו עושים הכול כדי לשמור על העלויות ברמה הנמוכה ביותר האפשרית, אך גם חשוב לנו לכסות הוצאות בכדי לאפשר את המרכז, הקורסים ודהרמה גם לבאים אחריכם.

החישוב לכיסוי עלויות למתרגל ביום במרכז הינו  250 -225 ₪ מינימום

מילגות תשלומים והנחות

 • ניתן לקבל מילגה והנחות – נא לציין בהערות בטופס הרשמה ואנו נחזור אליכם 
 • ניתן לשלם בתשלומים ארוכי טווח

תשלום למתרגל לכיסוי ההוצאות שלו בקורס אישי 10 ימים הינו 2,125 ₪ כולל מע"מ

התשלום הינו עבור כיסוי עלויות תפעול הקורס והמרכז עבור המשתתפים בו מעבר לסכום זה בידי האדם להחליט איזה סכום של תמיכה מתאים לו/לה לת. ההחלטה של כמה לתת היא אישית באופן עמוק. אלה עם פחות אמצעים הם חופשיים לתרום פחות, ואלה עם אמצעים גדולים יותר, יכולים להציע יותר, בהתאם לנטיית ליבםכל תרומה נוספת מעבר לכך תתקבל בברכה ותיתן למרכז להמשיך ולשגשג ולבאים אחריכם ליהנות מפירות התרגול והנקטר של הדהרמה.

 • כל ההכנסות נרשמות כחוק ואנו משלמים את כל המיסים (כולל מע"מ) 

איך נרשמים

 להרשמה:  

יש למלא את טופס ההרשמה* לקבלתך לקורס שבתחתית הדף עם שם ותאריכי הקורס המבוקש

 • *יש מקרים מסויימים שאנו מוצאים לנכון לא לקבל לקורס
 • *בנוסף בעת הגעה למרכז ינתן שאלון נוסף והצהרה על אמיתות המידע עליה תצטרך לחתום!  

לאחר קבלת אישור שלנו לקבלתך לקורס יש לשלם סך 625 ש״ח דמי הרשמה:   

עלות* 
מחיר ל10 ימים*: 2125 ש״ח   
המחיר הינו בהתאם למספר ימי הלינה וההרשמה
אופן התשלום
 • העברה בנקאית לחשבון
  איתמר ניומן
  הבנק הבינלאומי הראשון 31
  סניף רחביה – 013
  מס חשבון – 273134

דרך קלה ונוחה להעברה באחת מהאפליקציית 

Bit  
– Paper pay  
–  pay box
למספר נייד 0547980147, ליאורה
לאחר מילוי הטופס ואישור ההעברה אנו נשוב אליכם עם כל פרטי ההגעה אלינו וכל המידע הנוסף.
יתרת התשלום (כרגע לא מקבלים כ. אשראי)
לבצע בהעברה בנקאית נוספת  של 500 ש״ח שבועיים לפני תחילת הקורס
תחילת הקורס להעביר 1000 ש״ח נוספים או להביא אתכם 2 שקים 
לחלוקה לשלומים נוספים – פנו לליאורה : 054-7980147 
ביטולים*: 
* במקרה של ביטול  מצידך לא יאוחר מ3 שבועות לפני הקורס – יוחזרו  50% מדמי ההרשמה, או לחילופין להעביר את הרשמתך לקורס הבא.
– במקרה של ביטול 3 שבועות לפני תחילת הקורס אין החזר עבור דמי ההרשמה
– במקרה של ביטול או אי הגעה ברגע האחרון לא יהיה החזר על כל תשלום.
– במקרה של ביטול מצידנו דמי הרשמה וכל תשלום נוסף  יוחזרו במלואם
* ט.ל.ח

מידע נוסף

תאריכי קורסים הבאים:
חמישי 27 יוני -שבת 6 יולי
המשך לו״ז  2019 יפורסם בהקדם
בשל אופיו האישי של הקורס – ניתן להגיע גם למס' ימים בודדים (על בסיס מקום פנוי) מומלץ להגיע לקורס המלא
המחיר הינו בהתאם למספר ימי הלינה וההרשמה
ניתן לקבל מילגה והנחות – נא לציין בהערות בטופס הרשמה ואנו נחזור אליכם
לינה: 
חדרי מרכז הויפאסנה פשוטים, נוחים, ממוזגים ונעימים שהותאמו במיוחד לקורסי ויפאסנה בין 1-2 בחדר (אנו משתדלים אדם החדר), שרותים ומקלחות משותפים
אנו משתדלים לשבץ בהתאם להרשמה, לאנרגיה ולבקשות המשתתפים/ות.
 
ארוחות:
הארוחות הן טבעוניות/צמחוניות ועל טהרת הבריאות והפשטות
6:30 ארוחת בוקר
11:30 ארוחת צהריים
אחה״צ מוגש יוגורט וטבליות שוקולד במשמשים כתרופה ואנרגיה.
שתיה חמה וקרה זמינה לאורך כל היום.
 
במרכז פינות ישיבה, סככות וחללי לתרגול מטופחים
ניתן לראות תמונות של המרכז בדף הגלרייה שלנו וכן בדף הפייסבוק
 
 – מספר המקומות מוגבל
* המחיר כולל מע״מ
 
אנא השתדלו לקרוא אודות הקורס והכללים בעיון לפני ההרשמה, אם עדיין יש שאלות נשמח לתת  מענה במייל או  בטלפון
 
לכל מידע נוסף, שאלות, התלבטויות  והרשמה טלפונית
צרו קשר עם ליאורה במספר: 054-7980147 
 
להרשמה מלאו טופס הרשמה עם תאריכי הקורס המבוקש 
לכל בקשה נוספת כולל הנחות, מילגות ותשלומים אנא ציינו בהערות ונתייחס בהתאם
נשמח לראותכם!
לשאלות לגבי הקורס או להתנדבות בקורס נא לפנות במייל: reg.newman.vipassana@gmail.com

טופס הרשמה