המרכז פתוח לתרגול כל הזמן וניתן להרשם ולהגיע בכל יום לקורס ויפאסנה אישי של מספר ימים לבחירה  על בסיס מקום פנוי

 הקורס זהה לקורס בסיס מלא שהינו 14 יום בשל אופיו האישי של הקורס ניתן גם להירשם ולהצטרף למספר ימים לבחירה, כאשר במצב זה המתרגל מקבל כלים עד שלב הפסקת הקורס. מומלץ מאוד להרשם לקורס מלא או למקסימום ימים שיש באפשרותך בכדי לחוות ולהפיק את המירב מהתרגול

תאריכים מומלצים בהם ניתן להרשם לכל התקופה או לחלק ממנה. 

תאריכים אלה מתעדכנים מעת לעת על בסיס מקום פנוי  

 • 26-30 יולי 2020

 • 10-13 אוגוסט 2020 

 • 30 אוגוסט – 3 ספטמבר 2020

 • 6-10 ספטמבר 2020

המרכז מותאם לימי הקורונה

תיאור הקורס

ויפאסנה בשיטת 16 היאנות המתקיים בהדרכה אישית ע״י המורה המכובד הנזיר אג׳אן עופר* 

כל מתרגל מגורר בחדר משלו
הגעה ועזיבה :  12:00 צהריים 

סדר היום מתחיל בהשכמה בשעה 04:00 לפנות בוקר, ארוחת הבוקר מוגשת בשעה 06:30, ארוחת הצהריים- הארוחה האחרונה ביום מוגשת בשעה 11:30 ואחה"צ מוגש יוגורט ומעט שוקולד. היום מסתיים בשעה 22:00.

רובו של היום מוקדש לתרגול מדיטציה בהליכה ובישיבה לסירוגין בפרקי זמן קבועים כאשר בין זמני תרגול המדיטציה ההפסקות הן של 20 דקות 

בכל יום התלמיד נפגש לשיחה אישית עם המורה בה הוא מדווח על חוויותיו במהלך יום התרגול שעבר, בהתאם למצבו ומצב התרגול שלו המורה נותן הנחיות המשך לתרגול המדיטציה, הן מבחינת  משך התרגול ומושא ההתבוננות במדיטציה.

במשך כל הזמן התלמיד מתרגל ע״פ ההנחיות שקיבל מהמורה באופן עצמאי (בחדר, בחוץ בטבע או בסככות היכן שיבחר במתחם) וללא תלות במתרגלים האחרים וחווה מתוך התבוננות ישירה את תהליכי הגוף וההכרה.

אין צורך בניסיון קודם התהליך בקורס זה הינו אישי ולפיכך מתאים לכולם, למתחילים ומנוסים בתרגול מדיטצייה

בשל אופיו האישי של הקורס ניתן גם להירשם ולהצטרף למספר ימים שתבחרו – מספר המקומות  מוגבל

מומלץ קורס ויפאסנה מלא בשיטה זו שהינו מינימום 14 ימים לפרטים ליחצו על הלחצן הבא 

 • הנזיר המכובד אג׳אן עופר מתגורר במרכז הויפאסנה – המרכז והקורסים בו מתנהלים לפי המסורת הבודהיסטית התרוודית מתאילנד של המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו ובאותה המתכונת כפי שהיא נלמדת במנזרים בודהיסטים במסורת זו.

מסגרת הקורס

במשך כל הקורס המשתתפים לנים במרכז המדיטציה, מתרגלים את הטכניקה וחווים מתוך התבוננות ישירה וחוויתית בתהליכי הגוף וההכרה 

מדיטציית ויפאסנה היא דרך להתפתחות אישית באמצעות התבוננות עצמית, בה המתרגל מתבונן וחווה במודעות מלאה, רציפה, וללא הפסקה את אשר מתרחש ברגע ההווה בגוף ובתודעה בזמן תרגול של הליכה, ישיבה, שכיבה, עבודה, אכילה רחצה ושאר הפעולות היומיות.

לימוד ואימון הדרגתי של הטכניקה והבנתה באופן ישיר, נותן למתרגלים אותה כלים פשוטים להבחין בצורה ברורה ומיידית בכל המתרחש בגוף ובהכרה ומובילה אותם להזנחת המשקעים הנפשיים השליליים ולטיפוח נפש מאוזנת, מלאת חמלה חוכמה וניתן להמשיך ולתרגל באופן עצמאי בחיי היום-יום.

על מנת לאפשר לכל מתרגל להפיק את פירות התרגול ביתר קלות ולהעמיק את ההבנה והראיה הבהירה נוצרו מספר כללים מנחים שתפקידם להיות לאימון ולעזר במהלך המדיטציה.

שמונה כללים בסיסיים
1. הימנעות מהרג ופגיעה בכל יצור חי.
2. הימנעות מגניבה או לקיחת דבר שלא ניתן
3. התנזרות מוחלטת מכל פעילות מינית
4. הימנעות מדיבור שלא לצורך  –  על מנת לתמוך בהפניית תשומת הלב לתהליכים פנימיים אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת*
5. הימנעות משימוש בחומרים משכרים כלשהם (סמים או אלכוהול) 
6. הימנעות מאכילה אחרי מחצית היום (שתיים עשרה בצהריים לערך)*
7. הימנעות מהתקשטות (בגדים חשופים, תכשיטים, בשמים וכדומה) ומעיסוק שאינו נוגע לתרגול (כתיבה, קריאה, התעמלות וכדומה).
8. הימנעות משינה על מיטות מפוארות.
 
 • שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול, אלא עם המורה בשיחה קבוצתית או אנשי הצוות רק בעת הצורך
 • שמירת הכלל השישי – שתייה חמה וקרה זמינה במשך כל היום. אחה״צ מוגש יוגורט וטבלית שוקולד הנחשבים כתרופה. המורה יכול לפטור תלמיד מקיום הכלל השישי בהתחשב בסיבות רפואיות (נא לציין בטופס ההרשמה ונענה בהתאם)
 • הכללים השביעי והשמיני יקויימו על ידי כולם

הנחיות אלו הינן בסיס לתרגול הדהמה ומדיטציית הויפאסנה ומסייעת למתרגל אותם לפתח תודעה נקייה, ריכוז וקשב, שהם אבני יסוד התרגול.

בהתאם לכך וע״פ מסורת הבודהיסטית במרכזים ומנזרים בעולם ובתאילנד המתרגלים מתבקשים ללבוש בגדים לבנים ונקיים בזמן הקורס והשהות במרכז

 
שלושת ההפחתות
היות ובמהלך הקורס עובר מרבית זמנינו במדיטציה ואיננו עוסקים בפעילות פיזית כלשהי פרט לישיבה והליכה, איננו מוציאים אנרגיה רבה ועל כן אין לנו צורך בשינה רבה או מזון רב. אנו מפחיתים בשלושה אלמנטים:
 1.  מזון – איננו אוכלים אחרי מחצית היום (12 בצהריים).
 2. שינה – איננו ישנים משעת ההשכמה ועד השעה עשר בלילה (על אף שנוכל לנוח, לשכב ולחלץ עצמות ככל שנרצה) 
 3.  דיבור – אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול כלל, אלא עם המורה או עם אנשי הצוות.
 • אכילה או שינה ודיבור שלא מצורך נובעות בדרך כלל מתוך הרגל, תאווה או פחד, אלמנטים שנרצה להתמודד אתם במהלך התרגול.

שלושת התוספות

היות והויפאסנה הינה  דרך להתבוננות בתהליכים שלא תמיד נעימים לנו ואנו לא מורגלים אליהם, תהליך הטיהור וההתבוננות בהחלט אינו קל ומתאים אך ורק לאלו המוכנים לעבוד ברצינות מתוך  הבנה שמאמץ אישי הוא שמביא את המתרגלים להפיק את פירות התרגול.

 1. מאמץ נחוש – עלינו להיות נחושים עם אנרגיה ומאמץ על מנת לתרגל במלוא הכנות והדבקות.
 2. נתינת דעת – נתינת דעת או מודעות ברגע ההווה הנם הכרחיים בכל שלבי התרגול.
 3. מודעות בהירה –  מודעות והבנה של התהליכים בכל שלבי התרגול
טלפונים ניידים – על המשתתפים להפקיד את הטלפון אצל הצוות ניתן להשאיר את מספר הטלפון שלנו לעת הצורך ואם יש משהו דחוף נאפשר להתקשר
עישון – עישון בהחלט לא מומלץ אך רבים מהמשתתפים המכורים לניקוטין וסגריות מצפים להגיע לכאן ולהגמל מעישון במשך התרגול, דבר הגורם להם לחוסר מנוחה וקשב ומונע מהם את התרגול הרציף,  ויפאסנה אינה מכון לגמילה מעישון ואנו לא ממליצים את הפסקת העישון בגלל תחילת הקורס (אלא אם כן כבר תהליך הגמילה התחיל),  המשתתפים יתבקשו להפחית עישון ולעשן בתשומת לב ובישיבה לבד בפינת עישון בעת הצורך. עישון סמים (גם רפואיים) אסור באיסור מוחלט!!!!

 

על כל המשתתפים להישמע באופן מלא להנחיות במשך תקופת הקורס, לקיים את הכללים ולבצע את התרגול ע״פ הנחיות המורה מתוך הבנה בהירה שגישה מלאת אמון וביטחון במורה ובטכניקה הוא תנאי הכרחי להצלחת המדיטציה. יש להימנע מכל מתרגול של שיטות מדיטציה אחרות דבר שיפריע להתקדמות התלמיד ועלול אף להיות מסוכן.

 • יש לזכור כי התרגול נעשה במסגרת של ׳דרך האמצע׳ או איזון, משמע כל מקרה לגופו וכל אדם ויכולתו. למשל אדם חולה או אדם אשר זקוק לטיפול תרופתי המצריך ארוחה שלישית בערב, יאכל אחרי מחצית היום, שכן בריאותו חשובה יותר. אישה בהריון תישן למעלה משש שעות בלילה, שכן הדבר הכרחי להריונה. 
 • תרגול הויפאסנה, שהשלכותיו רחבות ועמוקות, מציע כלים להתמודדות עם נפתולי החיים על בסיס ההנחה שכבני אדם אנו חולקים התנסויות ובעיות דומות שנובעות ממקורות זהים. 
 • המדיטציה אינה מנוחה, חופשה או בריחה מהקשיים והתלאות של חיי היומיום אלא מהווה כלי מעמיק להבנת הסבל והדרך לשחרור ממנו.
 • קורס ויפאסנה אינו מפגש חברתי אלא התנסות אישית שפרותיה ופיתוח החכמה וההבנה נובעות מתוך החוויה האישית בלבד
 • מטרת הויפאסנה אינה ריפוי מחלות גופניות, אולם רבות מהמחלות הפסיכוסומטיות נעלמות כתוצאת לוואי בתהליך הטיהור עצמי.
 • מדיטצית ויפאסנה אינה מהווה טקס דתי ואינה קשורה להמרת דת בשום צורה שהיא
 • מדיטצית ויפאסנה מועילה במידה שווה לכולם וללא הבדלים או התנגשות עם דת, אמונה, גזע, לאום או מגדר. 
בסיום הקורס:
על מנת לשמור על תודעה נקייה, להמשיך ולהתפתח על המשתתפים לתרגל את הטכניקה באופן עצמאי בחיי היום-יום ובהחלט מומלץ להשתתף בקורסים ולימודי דהרמה נוספים. 

מהי ויפאסנה

ויפאסנה היא שיטת מדיטציה שמקורה מהבּוּדְּהַה (שָׁאקְיַמוּנִי) ששאף לעזור לאנשים להשתחרר מסִבלם על ידי לימוד הדהרמה אותה לימד כדרך לשחרור והיא נלמדת מעל 2,500 שנה במזרח אסיה ואשר הגיעה למערב במאה האחרונה. 

תמצית משנתו של הבודהה (הדהרמה) מצביעה על חוסר-הסיפוק העמוק שבחיינו ועל הדרך לשחרור.

דרך זו, הכוללת את תרגול מדיטציית הויפאסנה, מאפשרת שחרור של דפוסי חשיבה והתנהגות, אשר כולאים אותנו במעגל של תגובות ותוצאותיהן הכואבות.

המילה ויפאסנה (Vipassana) מקורה בשפת פאלי (Pali) ומורכבת משתי מילים:
 1. וי – משמעותו אובייקטיבי, אינטואיטיבי, חודר, אל תוך.
 2. פאסנה – משמעותה ראיה.

כלומר ויפאסנה היא 'ראיה חודרת' או 'ראיה אל תוך [טבע-הדברים]; התבוננות המביאה להבנה אינטואיטיבית, ראיית הדברים כמו שהם מתוך חוויה והתנסות אישית.
מדיטציית ויפאסנה היא דרך להתפתחות אישית והינה אימון בראיית המתרחש ברגע ההווה בגוף ברגשות ובמחשבות באמצעות התבוננות עצמית הכוללת ראיה שקולה וערנית בתהליכים של הגוף וההכרה ברגע התהוותם.

ויפאסנה הינה תהליך של טיהור עצמי, המתבצע על ידי התבוננות פנימית במציאות כפי שהיא המובילה למפגש עמוק עם הטבע האמיתי של הקיום ומתוך כך מתפתחות התפכחות, הבנה, ושלווה.

אימון ותרגול התבוננות זו מובילה לשחרור ממכאובים ומתפיסות שגויות, לראיית המציאות כפי שהיא ולהתפתחות ולטיהור התודעה ממחשבות שליליות וחסמים ומאפשרת למתרגלים אותה להתמודד עם המתחים ובעיות החיים באופן שליו ומאוזן, מדיטציית הויפאסנה מעודדת פיתוח איכויות ויוצרת שקט נפשי, אושר, חוכמה, יעילות וחמלה.

הכחדתם המוחלטת של כל המשקעים הנפשיים השליליים מובילה לשחרור מלא ולאושר אמיתי

מקורות התרגול

מקור תרגול המדיטצייה כפי שמתרגלים אותה במרכז ביבנאל הינו במנזרים בודהיסטים בוברמה ותאילנד שהועברו ע"י המורה הבורמזי המכובד מהסי סייהדו (Ven.Mahasi Sayadaw) אחד ממורי הויפאסנה הידועים ביותר בעולם לתלמידו המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו, מורה הויפאסנה הראשי של צפון תאילנד ואחד מהנזירים המכובדים ביותר בתאילנד ואבי שיטת ויפאסנה 16 היאנות שהינה שיטת תרגול מדויקת וישירה לתרגול המדיטציה המובילה לטיהור התודעה ומופיעה בכתובים במאהאסטיפאתאנה סוטה (השיח הגדול על ארבעת יסודות נתינת הדעת) של הדיגהא ניקאייה.  תרגול שיטתי זה נקרא סטיפאתאנה ויפאסאנה קאמאתאנה – Satipaţţhāna Vipassanā Kammaţţhāna או מדיטציית תובנה המבוססת על ארבעת יסודות נתינת הדעת:

1. נתינת דעת/ מודעות אל הגוף- Kāyānupassanā.
2. נתינת דעת/ מודעות אל התחושות- Vedanānupassanā.
3. נתינת דעת/ מודעות אל המיינד- Cittānupassanā.
4. נתינת דעת/ מודעות אל מושאי המיינד- Dhammānupassanā

תרגול ארבעת יסודות נתינת הדעת מפתחת מודעות המאפשרת מצב התבוננות בגוף ברגש ובתודעה בכל רגע של התרחשות: 

 1. מה אנו עושים?
 2. מה אנו חשים?
 3. מה אנו חושבים?
 4. כיצד אנו מגיבים?

באופן זה אנו מתבוננים במודעות ברגע ההווה בלבד, לא ברגע שחלף, לא ברגע הבא, ולא אף שבריר שנייה אחורה או קדימה וערכם האמיתי של החיים נחשף ישירות על ידי המתרגל ומתוך החוויה האישית שלו בעודו נותן את מלוא תשומת הלב לרגע ההווה

 •  אנו מתרגלים לפי המסורת של המכובד אג’אן טונג סיראמנגלו אבי שיטת ויפאסנה 16 היאנות שהינה שיטת תרגול מדויקת וישירה ללא עירוב של טכניקות נוספות.

מידע נוסף

לינה: 

חדרי מרכז הויפאסנה ממוזגים, נעימים, משופצים ונקיים, שהותאמו במיוחד לקורסי ויפאסנה בין 1-2 בחדר, שרותים ומקלחות משותפים

בחודשים בהם מזג האויר נוח אנו משבצים גם חדרי סככה שהינם חדרי יחיד נחמדים ומאובזרים שנבנו בסככה (חושה/קוטי/סוכה), מקלחות ושרותים ליד מומלץ כאשר מזג האויר מאפשר זאת 

לינה נפרדת גברים ונשים

השיבוץ הוא בהתאם להרשמה לצרכים ובקשות מיוחדות יש לציין בטופס ההרשמה

ארוחות:

הארוחות הן טבעוניות/צמחוניות ועל טהרת הבריאות והפשטות
6:30 ארוחת בוקר
11:30 ארוחת צהריים
אחה״צ מוגש יוגורט וטבליות שוקולד (המשמשים כתרופה ואנרגיה)
שתיה חמה וקרה זמינה לאורך כל היום.
 
במרכז פינות ישיבה, סככות וחללי לתרגול מטופחים
ניתן לראות תמונות של המרכז בדף הגלרייה שלנו וכן בדף הפייסבוק   
 

מימון הקורס

 אנו גוף פרטי ולא עמותה ואין לנו כל תמיכה כספית או מימון מבחוץ 

מיום פתיחת המרכז ועד תחילת 2019 פעלנו הן כנציגי העמותה ולאחר מכן כאנשים פרטיים ומרכז פרטי בשיטת הדאנה (פאלי: /רוחב לב/תרומה/נתינההנהוגה כמיטב המסורת במנזרים ומרכזים בעולם ולא גבינו תשלום מהמשתתפים אלא נתנו להם להחליט כמה לתת בתמורה לשהייה במקום והלימוד מתוך אמונה שנדיבותם הן בעזרה כספית והן בעזרה והתנדבות במרכז תכסה את ההוצאות החזקת ואחזקת המרכז ותספק את התמיכה הנדרשת להמשך קיומו

אנו מרכז קטן הפתוח בכל ימות השנה ומספר המשתתפים בקורס אישי נע בין 6-7 ולעיתים פחות.
לצערינו במשך שנים אילו ברוב המקרים בסופו של קורס מצאנו את עצמנו, מכינים, עובדים ומשלמים מכיסנו את הוצאות –  ולאחר התלבטויות רבות החלטנו לגבות מהמשתתפים דמי השתתפות שנועדו לכיסוי הוצאות הקורס והוצאות מרכז הויפאסנה. 

הוצאות תפעול והחזקת המרכז אינן מחושבות אך ורק לפי קורס אלא ע”פ תחזוקה שוטפת של המרכז, העלויות כוללות מע״מ ומיסים של עסק פרטי לכל דבר כמו כן את הוצאות המתרגלים, המורים, העובדים (אנו לא מסתמכים על התנדבות ומעסיקים עובדים) ונותני השירות במרכז כמו: בישול, ניקיון, מצרכים, חומרי ניקיון וכל אספקה נצרכת, הוצאות ארגוניות, חשמל, מים, טלפונים, ארנונה, רכב,  נסיעות ביטוחים רו”ח מיסים אחרים והוצאות נוספות הכרוכות בתחזוקה והניהול השוטף של המרכז והקורסים. 

ההוצאה היומית של המרכז נעה בין 1500-1250 ש״ח ביום

אנו עושים את המיטב בכדי להעניק למתרגלים חדרים וסביבה נקייה, נעימה ומאפשרת את כל הצרכים של המשתתפים בזמן השהות והתרגול שלהם במרכז.

תשלום בהתאם למספר ימי הלינה ממוצע ליום לאדם בחדר:  250 ש״ח*

מחיר קורס בסיס אישי מלא 14 ימים 2,950 ש״ח* כולל מע״מ

מחיר ריטריט ותיקים מלא 11 ימים 10 לילות – 2500 ש״ח
קורסים מלאים מומלץ להשאר יום נוסף ללא עלות בהודעה מוקדמת מראש!
ימים 12-15 – 150 ש״ח ליום
    • 11 ימים 10  לילות   2500 ש״ח 
    • 10 ימים 9  לילות     2500 ש״ח 
    •  9 ימים 8 לילות       2250 ש״ח
    •  8 ימים 7 לילות       2000 ש״ח
    •  7 ימים 6 לילות       1750 ש״ח
    •  6 ימים 5 לילות       1500 ש״ח
    •  5 ימים 4 לילות       1250 ש״ח
    •  4 ימים 3 לילות       1000 ש״ח
    •  3 ימים 2 לילות       750   ש״ח
    •  2 ימים 1 לילות       450   ש״ח 

** התשלום (במיוחד לקורסים מלאים) הינו תשלום מינימום לכיסוי עלויות המרכז ועלול להשתנות בהתאם לצרכי המרכז. כל תרומה נוספת תתקבל בברכה ותיתן למרכז להמשיך ולשגשג ולבאים אחריכם ליהנות מפירות התרגול והנקטר של הדהרמה. 

חשוב לנו שלא יהיה מצב בו אנשים לא מגיעים לקורס בגלל העלות הכספית, לשם כך אנו עושים הכול כדי לשמור על העלויות ברמה הנמוכה ביותר האפשרית ולכל מי שיש בעיית תשלום מוזמן לפנות אלינו ונתייחס בהתאם ולב פתוח.
למילגות  והנחות – נא לציין בטופס הרשמה וישלח אליכם טופס מיוחד 
 • כולל מע״מ 
 • ניתן לקבל מספר מוגבל של מילגות והנחות   
 • ניתן לשלם בתשלומים ארוכי טווח בכרטיס אשראי (30-24 תשלומים)
 • ט.ל.ח

התוכן מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד והוא מופנה לגברים ונשים כאחד

תרומות למורים אינן קשורות להוצאות הקורס המרכז 

ברוח המסורת הבודהיסטית לדהרמה או הדהמה( פאלי- הדרך שלימד הבודהה)  –  אין מחיר והיא מועברת לכל המבקש. 

המורים פועלים בהתנדבות ומקדישים את זמנם לקיום הקורס, להדרכה ללימוד ולהעברת הידע מתוך נדיבות הלב המהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת הבודהיסטית. 

בסופו של קורס ניתן להשאיר דאנה (פאלי: /רוחב לב/תרומה/נתינה) למורים שמסייעת להם להמשיך ולחלוק את הידע בדרך זו.

הרשמה

אנא קיראו אודות הקורס והכללים בעיון לפני ההרשמה

תאריכים בהם ניתן להגיע בכל יום ולעזוב בכל זמן בתיאום והרשמה מראש 
 • 5-12 יולי 2010

 • 19-23 יולי 2020

 • 26-30 יולי 2020

יש למלא את טופס הבקשה להרשמה* לקבלתך לקורס שבתחתית הדף עם שם והתאריכים הקורס המבוקשים (מומלץ קורס מלא)

 • קורס ויפאסנה הוא קורס אינטנסיבי טופס הרשמה הינו בקשה. ישנם מקרים
  מסויימים שאנו מוצאים לנכון לא לקבל לקורס, בנוסף בעת הגעה למרכז
  ינתן 
  לך שאלון דומה נוסף ובו הצהרה על אמיתות המידע עליו צריך לחתום! 
 • לאחר קבלת אישור שלנו במייל להבטחת מקומך יש לשלם את דמי הרשמה 50% מעלות הקורס מספר המקומות מוגבל וההרשמה תתקיים רק לאחר תשלום דמי הרשמה
מומלץ קורס ויפאסנה מונחה בתרגול אישי וחדר פרטי של מינימום 14 ימים 
תרגול מדיטציה במרכז ניומן לויפאסנה - אולם מדיטציה

נשמח לתת מענה במייל reg.newman.vipassana@gmail.com למענה טלפוני לכל מידע נוסף, שאלות, התלבטויות נא לפנות לאחר שקראתם בעיון לליאורה במספר: 054-7980147 

טופס קורס ויפאסנה אישי חלקי