קורס בסיס ויפאסנה

המרכז פתוח כל הזמן והקורסים מתקיימים ברצף ניתן להצטרף בכל זמן לקורס מלא או למספר ימי תרגול במרכז על בסיס מקום פנוי ובהתראה קצרה.
אין צורך בניסיון קודם התהליך בקורס זה הינו אישי ולפיכך מתאים לכולם, למתחילים ומנוסים בתרגול מדיטצייה. 

תיאור הקורס

קורס ויפאסנה בשיטת 16 היאנות המתמקד בתרגול ארבעת בסיסים לקשב (four foundations of mindfulness) והדרך שלימד הבּוּדְּהַה

מקור מדיטציית שש עשרה היאנות במנזרים בודהיסטיים בצפון תאילנד, שם השיטה מתורגלת זה מאות שנים.  במרכז ביבנאל מתורגלת המדיטציה במתכונת זהה למקורותיה בהדרכת המורה הנזיר  עופר עדי, תלמידו של אג'אן טונג סיראמנגלו – אחד ממורי הויפסנה הידועים בתאילנד. הקורס מתחיל עם הגעה ואורך עד כשלושה שבועות,  בשל קצב החיים במערב וחוסר הזמן קוצר הקורס הבסיסי לשבועיים (15 ימים).  

קורס בסיס מלא הינו מינימום 15 יום – בשל אופיו האישי הקורס הוא אינו מותנה במתרגלים אחרים וניתן  להגיע גם לחלק מהימים – מומלץ התהליך המלא 

הקורס הוא אישי בו כל משתתף מתגורר בחדר משלו ומתרגל את המדיטציה ללא קשר לשאר המתרגלים ע״פ ההנחיות מדיטצייה מדוייקות הניתנות לו ע״י המורה באופן אישי. רובו של היום מוקדש לתרגול מדיטציה בהליכה ובישיבה לסירוגין בפרקי זמן קבועים כאשר בין זמני תרגול המדיטציה עם הפסקות קצרות בין תרגול לתרגול. 

סדר היום מתחיל בהשכמה בארבע לפנות בוקר. בשש וחצי מוגשת ארוחת הבוקר ובאחת עשרה וחצי ארוחת  הצהריים, היא הארוחה האחרונה ביום. במהלך היום מתרגל התלמיד באופן עצמאי בחדרו או היכן שיבחר במתחם במרכז ולקראת עשר בלילה  פורש לשינה. בכל יום התלמיד נפגש לשיחה אישית עם המורה בה הוא מדווח על חוויותיו במהלך יום התרגול שעבר ובהתאם למצבו  והתקדמותו, המורה משנה את אופן המדיטציה, את זמן התרגול ואת מושא ההתבוננות במדיטציה ונותן הנחיות להמשך תרגול המדיטציה למשך היום הבא.

הקורס מתקיים עם מספר משתתפים קטן בין 5-10 ומאפשר אוירה חמה, משפחתית ואינטימית ומלווה בצוות קבוע של המרכז בתמיכה אישית של המורים לאורך כל הזמן. 

במשך הקורס תתאפשר התנדבות לשעת עבודת שירות לטובת  המרכז, עזרה בתחזוקה השוטפת של הקורס והמרכז.

סיום הקורס הוא ביום ה15 – ניתן לעזוב בשעות הבוקר לאחר סיום סידורי עזיבה אחרונים/ פינוי וניקיון החדר. 

מתרגל שמסיים קורס בסיס יכול להשתתף לאחר מכן בריטריטים בני 10 לילות ואף פחות בכל זמן.

מספר החדרים מוגבל

הרשמה מראש: עדיפות ניתנת לנרשמים לקורס בסיס מלא 15 יום 

קורס חלקי הרשמה מראש: שבוע ראשון או אחרון של הקורס

– הרשמה לפחות ימי תרגול הינה על בסיס מקום פנוי.

תאריכים קרובים

 תאריכים* בהם ניתן להרשם לקורס  בסיס מלא  15 יום  או חלקי
16 – 30 ינואר –   2022
30 ינואר  – 12 פברואר 2022
13 – 27 פברואר 2022
6 – 20 מרץ 2022 
20 מרץ – 3 אפריל 2022
8 – 22 אפריל 2022 (כולל חג וחוה״מ פסח)

מסגרת הקורס

המרכז והקורסים מתנהלים ע״פ המסורת הבודהיסטית התרוודית של המורה הבורמזי המכובד מהסי סייהדו (Ven.Mahasi Sayadaw) והמכובד אג’אן טונג סיראמנגלו בשיטת ה16 היאנות (רמות ידע ותובנה) מורה הויפאסנה הראשי של צפון תאילנד ובאותה המתכונת כפי שהיא נלמדת במנזרים בודהיסטים במסורת זו וללא ערבוב של טכניקות אחרות. 

מדיטציית ויפאסנה היא דרך להתפתחות אישית באמצעות התבוננות עצמית, לימוד ואימון הדרגתי של הטכניקה והבנתה באופן ישיר, נותן למתרגלים אותה כלים פשוטים להבחין בצורה ברורה ומיידית בכל המתרחש בגוף ובהכרה ומובילה אותם להזנחת המשקעים הנפשיים השליליים ולטיפוח נפש מאוזנת.

על מנת לאפשר לכל מתרגל להפיק את פירות התרגול ביתר קלות ולהעמיק את ההבנה והראיה הבהירה נוצרו מספר כללים מנחים שתפקידם להיות לאימון ולעזר במהלך המדיטציה.

שמונה כללים בסיסיים
1. הימנעות מהרג ופגיעה בכל יצור חי.
2. הימנעות מגניבה או לקיחת דבר שלא ניתן
3. התנזרות מוחלטת מכל פעילות מינית
4. הימנעות מדיבור שלא לצורך  –  על מנת לתמוך בהפניית תשומת הלב לתהליכים פנימיים אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת*
5. הימנעות משימוש בחומרים משכרים כלשהם (סמים או אלכוהול) 
6. הימנעות מאכילה אחרי מחצית היום (שתיים עשרה בצהריים לערך).
7. הימנעות מהתקשטות (בגדים חשופים, תכשיטים, בשמים וכדומה) ומעיסוק שאינו נוגע לתרגול (כתיבה, קריאה, התעמלות וכדומה).
8. הימנעות משינה על מיטות מפוארות.
 
 • שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול, אלא עם המורה או אנשי הצוות רק בעת הצורך
 • שמירת הכלל השישי – שתייה חמה וקרה זמינה במשך כל היום. אחה״צ מוגש יוגורט וטבלית שוקולד הנחשבים כתרופה. המורה יכול לפטור תלמיד מקיום הכלל השישי בהתחשב בסיבות רפואיות (נא לציין בטופס ההרשמה ונענה בהתאם)
 • הכללים השביעי והשמיני יקויימו על ידי כולם

הנחיות אלו  ובראשם 5 כללי מוסר הינן בסיס לתרגול הדהמה (הדרך הבודהיסטית) ומסייעים למתרגל אותם לפתח תודעה נקייה, ריכוז וקשב, שהם אבני יסוד בתרגול הויפאסנה.

בהתאם לכך וע״פ מסורת הבודהיסטית במרכזים ומנזרים בעולם ובתאילנד המתרגלים מתבקשים ללבוש בגדים לבנים ונקיים במשך כל הקורס והשהות במרכז

 
שלושת ההפחתות
היות ובמהלך הקורס עובר מרבית זמנינו במדיטציה ואיננו עוסקים בפעילות פיזית כלשהי פרט לישיבה והליכה, איננו מוציאים אנרגיה רבה ועל כן אין לנו צורך בשינה רבה או מזון רב. אנו מפחיתים בשלושה אלמנטים:
 1.  מזון – איננו אוכלים אחרי מחצית היום (12 בצהריים).
 2. שינה – איננו ישנים משעת ההשכמה ועד השעה עשר בלילה (על אף שנוכל לנוח, לשכב ולחלץ עצמות ככל שנרצה) 
 3.  דיבור – אנו שומרים על עקרון של שתיקה נאצלת – איננו מדברים במהלך התרגול כלל, אלא עם המורה או עם אנשי הצוות.
 • אכילה או שינה ודיבור שלא מצורך נובעות בדרך כלל מתוך הרגל, תאווה או פחד, אלמנטים שנרצה להתמודד אתם במהלך התרגול.

שלושת התוספות

היות והויפאסנה הינה  דרך להתבוננות בתהליכים שלא תמיד נעימים לנו ואנו לא מורגלים אליהם, תהליך הטיהור וההתבוננות בהחלט אינו קל ומתאים אך ורק לאלו המוכנים לעבוד ברצינות מתוך  הבנה שמאמץ אישי הוא שמביא את המתרגלים להפיק את פירות התרגול.

 1. מאמץ נחוש – עלינו להיות נחושים עם אנרגיה ומאמץ על מנת לתרגל ברצף ובמלוא הכנות והדבקות.
 2. נתינת דעת – נתינת דעת או מודעות ברגע ההווה הנם הכרחיים בכל שלבי התרגול.
 3. מודעות בהירה –  מודעות והבנה של התהליכים בכל שלבי התרגול
 
טלפונים ניידים – על המשתתפים להפקיד את הטלפון אצל הצוות ניתן להשאיר את מספר הטלפון שלנו לעת הצורך ואם יש משהו דחוף נאפשר להתקשר
עישון – עישון בהחלט לא מומלץ אך רבים מהמשתתפים המכורים לניקוטין וסגריות מצפים להגיע לכאן ולהגמל מעישון במשך התרגול, דבר הגורם להם לחוסר מנוחה וקשב ומונע מהם את התרגול הרציף,  ויפאסנה אינה מכון לגמילה מעישון ואנו לא ממליצים את הפסקת העישון בגלל תחילת הקורס (אלא אם כן כבר תהליך הגמילה התחיל),  המשתתפים יתבקשו להפחית עישון ולעשן בתשומת לב ובישיבה לבד בפינת עישון בעת הצורך. עישון סמים (גם רפואיים) אסור באיסור מוחלט!!!!

 

על כל המשתתפים להישמע באופן מלא להנחיות במשך תקופת הקורס, לקיים את הכללים ולבצע את התרגול ע״פ הנחיות המורה מתוך הבנה בהירה שגישה מלאת אמון וביטחון במורה ובטכניקה הוא תנאי הכרחי להצלחת המדיטציה. יש להימנע מכל מתרגול של שיטות מדיטציה אחרות דבר שיפריע להתקדמות התלמיד ועלול אף להיות מסוכן.

 • יש לזכור כי התרגול נעשה במסגרת של ׳דרך האמצע׳ או איזון, משמע כל מקרה לגופו וכל אדם ויכולתו. למשל אדם חולה או אדם אשר זקוק לטיפול תרופתי המצריך ארוחה שלישית בערב, יאכל אחרי מחצית היום, שכן בריאותו חשובה יותר. אישה בהריון תישן למעלה משש שעות בלילה, שכן הדבר הכרחי להריונה. 
 • המדיטציה אינה מנוחה, חופשה או בריחה מהקשיים והתלאות של חיי היומיום אלא מהווה כלי מעמיק להבנת הסבל והדרך לשחרור ממנו.
 • קורס ויפאסנה אינו מפגש חברתי אלא התנסות אישית שפרותיה ופיתוח החכמה וההבנה נובעות מתוך החוויה האישית בלבד
 • מטרת הויפאסנה אינה ריפוי מחלות גופניות, אולם רבות מהמחלות הפסיכוסומטיות נעלמות כתוצאת לוואי בתהליך הטיהור עצמי.
 • מדיטצית ויפאסנה אינה מהווה טקס דתי ואינה קשורה להמרת דת בשום צורה שהיא
 • מדיטצית ויפאסנה מועילה במידה שווה לכולם וללא הבדלים או התנגשות עם דת, אמונה, גזע, לאום או מגדר. 

צוות המרכז והמורים שומרים לעצמם את הזכות לסיים שהות של אדם אשר לא ישמור ויכבד את כללי הקורס והמרכז ו/או לא ישמע להוראות המורים ו/או צוות המרכז.

בסיום הקורס: על מנת לשמור על תודעה נקייה, להמשיך ולפתח הבנה וראיה בהירה על המשתתפים לתרגל את הטכניקה באופן עצמאי בחיי היום-יום ולהמשיך להשתתף בקורסים ולימודי דהרמה

מומלץ לאחר קורס בסיס להגיע לריטריט מלא 10 לילות   – 12 יום כולל יום הגעה ועזיבה

מידע נוסף

לינה: 

אדם בחדר – חדרי מרכז הויפאסנה ממוזגים, נעימים, משופצים ונקיים, שהותאמו במיוחד לקורסי יחיד ויפאסנה 

חדרי סככה – בחודשים בהם מזג האויר נוח אנו משבצים גם בחדרי סככה שהינם חדרי יחיד נחמדים ומאובזרים שנבנו תחת סככה גדולה ומקורה (חושה/קוטי/סוכה), מקלחות ושרותים ליד מומלץ כאשר מזג האויר מאפשר זאת וגם המחיר בהתאם. 

מקלחות‭ ‬ושירותים – עקב‭ ‬וירוס‭ ‬הקורונה‭ ‬אנו‭ ‬משתדלים‭ ‬להקציב‭ ‬לכל‭ ‬אדם‭ ‬שרותים‭ ‬ומקלחת‭ ‬נפרדים אך לא‭ ‬תמיד צמודים‭ ‬לחדר.  ‭ 

מספר החדרים מוגבל והשיבוץ בהם בהתאם להרשמה – לצרכים ולבקשות מיוחדות יש לציין בטופס ההרשמה

ארוחות:

הארוחות הן טבעוניות/צמחוניות ועל טהרת הבריאות והפשטות
6:30 ארוחת בוקר
11:30 ארוחת צהריים
אחה״צ מוגש יוגורט וטבליות שוקולד (המשמשים כתרופה ואנרגיה)
לצרכים ובקשות מיוחדות יש לציין בטופס ההרשמה
שתיה חמה וקרה זמינה לאורך כל היום.
הקורס מתקיים באוירה ביתית ותומכת ע״י הצוות
 
במרכז פינות ישיבה, סככות וחללי לתרגול מטופחים

ניתן לראות תמונות של המרכז בדף הגלרייה שלנו וכן בדף הפייסבוק

אנא קיראו אודות הקורס והכללים בעיון לפני ההרשמה, אם עדיין יש שאלות נשמח לתת  מענה במייל או  בטלפון

לכל מידע נוסף, שאלות, התלבטויות  והרשמה טלפונית צרו קשר עם ליאורה במספר: 054-7980147 

מימון הקורס והמרכז

 אנו לא עמותה אלא גוף פרטי ואין לנו כל תמיכה כספית

ניומן מרכז ויפאסנה הינו מרכז קטן הפתוח כל במשך כל השנה ויכול להכיל נכון להיום  6 משתתפים בחדרי תרגול ליחיד ( 6 חדרי סככה נוספים שנפתחים בעונות שמזג אויר מאפשר זאת) והפעילות מתקיימת עם מספר משתתפים קטן.

עד תחילת 2019 פעלנו בשיטת הדאנה (פאלי: /רוחב לב/תרומה/נתינה) הנהוגה במנזרים ומרכזים בעולם. לא גבינו תשלום ונתנו למשתתפים/ות להחליט כמה לתת בתמורה מתוך אמונה שנדיבותם תכסה את ההוצאות המקום ותספק את התמיכה הנדרשת להמשך קיומו. במשך שנים מצאנו את עצמנו משלמים מכיסנו את ההוצאות ולאחר התלבטויות רבות החלטנו לגבות תשלום לכיסוי הוצאות הקורסים והמרכז.

ההוצאה היומית מחושבות ע”פ תחזוקה שוטפת  וכוללות מע״מ ומיסי עסק, הוצאות ומחייתו של הנזיר עופר החי ומלמד באופן קבוע במרכז משכורות עובדים ונותני השירות כמו , בישול, ניקיון, תחזוקה ושיפוצים, מזון ומצרכים, חומרי ניקיון, חשמל, מים, מדיה ותקשורת, מיסי מנהל וארנונה, רכב,  נסיעות ביטוחים, הוצאות ארגוניות, עו״ד, רו”ח ועוד הוצאות ארגוניות,  נוספות ומשניות הכרוכות בתחזוקה והניהול השוטפים של המרכז והקורסים מדי יום. 

ראוי לציין שאין לנו כל מטרה לעשיית רווחים מתרגול הויפאסנה אלא רצון ושאיפה לכיסוי הוצאות הקורס והמרכז בכדי לאפשר לנזיר עופר להמשיך לחיות וללמד במרכז ובכך לאפשר הדהרמה לך ולבאים אחריך ולנו להמשיך את קיומו של המרכז. 

חשוב לנו שלא יהיה מצב בו אנשים לא מגיעים לקורס בגלל העלות הכספית לשם כך אנו עושים הכול כדי לשמור על העלות הנמוכה ביותר האפשרית.

מחיר ליום לאדם  בחדר בודד ממוזג :  250* ש״ח

קורס בסיס 15 יום:  3,500 ש״ח 

ימים 11-15 ניתנים בדאנה לאילו שאין ביכולתם – התשלום הינו 2750* ש״ח.

11 ימים 10  לילות   2,750 ש״ח
10 ימים 9  לילות     2500 ש״ח
9 ימים 8 לילות        2250 ש״ח
8 ימים 7 לילות        2000 ש״ח
7 ימים 6 לילות        1750 ש״ח
6 ימים 5 לילות        1500 ש״ח
5 ימים 4 לילות        1250 ש״ח
4 ימים 3 לילות        1000 ש״ח
3 ימים 2 לילות       750    ש״ח
2 ימים 1 לילות       500    ש״ח

 • ימים 11-15 ניתנים בדאנה כדי להקל על אילו שאין ביכולתם –  אם הינך עובד/ מתפרנס  או בעל אמצעים תתבקש/י לשלם  מחיר  מלא
 • המחיר מחושב לפי יום הכולל יום קבלה ויום עזיבה
 • מחיר ליום לחדר סככה 150 ש״ח
 • המחיר כולל 17% מע״מ כולל לינה חדר לבד, ארוחות וכיבוד, אירוח ושימוש בציוד, פינת שתיה לאורך כל היום

 לכל בעיית  תשלומים, מילגות  והנחות בבקשה לציין זאת הטופס ההרשמה ונתייחס בהתאם ובלב פתוח

ניתן להגיע בדאנה על בסיס מקום פנוי בכל זמן

 • ניתן לקבל מילגה והנחות
 • תשלומים ארוכי טווח (גם ללא שימוש במסגרת האשראי) 
 • הנחה לסטודנטים וחיילים
 • ט.ל.ח

כל תרומה נוספת מעבר לתשלום תתקבל בברכה ותיתן למרכז להמשיך ולשגשג ולבאים אחריכם ליהנות מפירות התרגול והנקטר של הדהרמה.

אנו‭ ‬מאמינים‭ ‬שיכולת‭ ‬הנתינה‭ ‬מתפתחת‭ ‬ומתעצמת‭ ‬עם‭ ‬תרגול‭ ‬המדיטצייה‭ ‬וההליכה‭ ‬בדרך‭ ‬הדהרמה, מתרגלים ותיקים מוזמנים להגיע על בסיס דאנה.

תרומות למורים אינן קשורות להוצאות הקורס והמרכז 

ברוח המסורת הבודהיסטית לדהרמה או הדהמה פאלי (הדרך שלימד הבודהה) אין מחיר והיא מועברת לכל המבקש. המורים פועלים בהתנדבות ומקדישים את זמנם לקיום הקורס, להדרכה ללימוד ולהעברת הידע מתוך נדיבות הלב המהווה חלק מהותי ובלתי נפרד מן המסורת הבודהיסטית. בסופו של קורס ניתן להשאיר דאנה (פאלי: /רוחב לב/תרומה/נתינה) למורים שמסייעת להם להמשיך ולחלוק את הידע בדרך זו.

הרשמה

 • יש לקרוא את הכתוב מעל בעיון ולמלא את טופס הבקשה* לקבלתך לקורס שבתחתית הדף עם התאריכים המבוקשים.

 • קורס ויפאסנה הוא קורס אינטנסיבי טופס הרשמה הינו בקשה – ישנם מקרים מסויימים שאנו מוצאים לנכון לא לקבל

 • בעת הגעה למרכז ינתן לך שאלון דומה נוסף ובו הצהרה על אמיתות המידע עליה צריך לחתום! 

 • לאחר קבלת הטופס אצלנו ישלח אליך מענה מאיתנו לא יאוחר משבוע

 • עם קבלת אישור במייל לקבלה לקורס יש לשלם דמי הרשמה 500 ש״ח

 • הרשמה שבועיים מראש יש לשלם מחיר מלא

מילוי טופס הרשמה הינו הסכמה לכתוב וכללי קורס הויפאסנה ללא יוצא מן הכלל

הנהלת המרכז ומוריה שומרים לעצמם את הזכות לסרב לקבלת אדם כלשהו ע"פ שיקול דעתה.

הנהלת המרכז ומוריה שומרים לעצמם את הזכות לסיים את השהות של אדם אשר לא ישמור ויכבד את כללי המרכז ו/או אשר לא ישמע להוראות המורים בתרגול המדיטציה ו/ או לא ישמע להוראות הנהלת המרכז.

התוכן מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד והוא מופנה לגברים ונשים כאחת

טופס בקשה להרשמה - קורס ויפאסנה אישי